Rudy

Z Enkol
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parowóz Pw53 w Rudach
Widok na wnętrze lokomotywowni Rudy. Na pierwszym planie Lxd2, po lewej w głąb 2WLs50, za nią WLs150
Drezyna w Rudach
Siemens 'Bo w Rudach

Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach – stacja kolei wąskotorowej w Rudach zlokalizowana w kilometrze 41,1 linii kolejowej Bytom Karb Wąskotorowy - Markowice Raciborskie Wąskotorowe[1] Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. W latach 1899 - 1945 odcinek, na którym znajduje się ta stacja był częścią kolei Gliwice Trynek - Rudy - Racibórz, a na stacji tej znajdowało się zaplecze techniczne (m. in. lokomotywownia) tejże kolei. Od 19 października 2006 znajduje się na trasie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Informacje ogólne[edytuj]

Zabytkowa stacja z przełomu XIX i XX wieku znajduje się w Rudach przy ul. Szkolnej 2. Została udostępniona do zwiedzania 24 stycznia 1994 roku. W skansenie zgromadzono wiele eksponatów m.in lokomotywy i wagony. Do 2008 roku Stacją i kolejką opiekowało się Towarzystwo Służby Ochrony Zabytków Kolei Rybnik. Od chwili przejęcia stacji przez gminę, pieczę nad obiektem sprawuje Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej[2].

Wśród atrakcji oferowanych turystom jest zwiedzanie stacji i hali lokomotywowni, przejazd kolejką na trasie Rudy-Paproć oraz Rudy-Stanice Wąskotorowe, a także drezyną na terenie stacji. Od sierpnia 2011 r. organizowane są również przejazdy wyremontowanym w Hucie Pokój parowozem Las49[3]

Kolej wąskotorowa relacji Gliwice – Rudy – Racibórz o rozstawie toru 785 mm została zbudowana w latach 1899-1900 przez przedsiębiorstwo Górnośląskie Tramwaje Parowe. Do połowy lat 60. XX w. wąskotorówka była podstawowym środkiem transportu miejscowej ludności. Od 1945 r. kolejka została przymusowo przejęta przez PKP i włączona do GKW. Ostatecznie linia Rudy – Gliwice została zamknięta w 1992 r.

Tabor[edytuj]

Wśród eksponatów stacji wąskotorowej można zobaczyć między innymi:

Parowozy:

oraz ramę parowozu Kp4

Lokomotywę akumulatorową Ldag5

Spalinowozy:

Oraz unikalny elektrowóz Siemens z roku 1896

Kursy turystyczne[edytuj]

W okresie wiosenno-jesiennym a także okazjonalnie w zimie odbywają się planowe kursy turystyczne na trasie Rudy-Paproć-Rudy (trakcją parową oraz spalinową) i na trasie Rudy-Stanica-Rudy (w trakcji spalinowej)

Pociągi w trakcji parowej prowadzi parowóz Las, w trakcji spalinowej na trasie Rudy-Paproć-Rudy są to 2WLs40/50 bądź WLs75 natomiast na trasie do Stanicy spalinowozy Lyd2 lub Lxd2

Czasem można podziwiać w ruchu pociągi robocze zestawione z lokomotywy i platformy.

Inne atrakcje[edytuj]

Na stacji w Rudach można udać się do bistro "Peron 2", dla dzieci atrakcją jest park linowy "Stacyjkowo Rudy"

Możliwa jest także przejażdżka drezyną ręczną .

Można także zwiedzać lokomotywownię i wagonownię z przewodnikiem .

Na Stacji znajduje się również makieta kolejowa w skali N (1:160)

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Dodatek do służbowego rozkładu jazdy Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, część I, V i VII. Bytom: Śląska Dyrekcja Okręgowa Kolei Państwowych w Katowicach, 1981, ss. 52 - 53. 
  2. O kolejce na X Sesji Rady Miejskiej. www.kolejkarudy.pl. [dostęp 2011-10-27].
  3. "Las 49" główną atrakcją na kolejce. www.kolejkarudy.pl. [dostęp 2011-10-27].

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Rudy
Linia Bytom Karb Wąskotorowy - Markowice Raciborskie Wąskotorowe (km linii: 41,1)
odległość: 4,007 km
Stanice WąskotoroweBSicon KBHFaq.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
BSicon lBHF.svg
odległość: 2,001 kmTa strona zawiera treści z Wikipedii. Oryginalny artykuł był umieszczony pod nazwą Rudy. Lista autorów jest dostępna w historii strony. Tekst z Wikipedii jest udostępniony na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.