Forum - Zestawienie Zdarzeń

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przegląd > Propozycje i uwagi > Spotkania na szczeblu > Zestawienie Zdarzeń Napisz odpowiedź
[#42]

Jak zauwazyliście, zacząłem ręcznie robić zestawienie zdarzeń (nie tylko kolizji, lecz również uszkodzenia rogatek, pozostanie na przejeździe itp.) by jakoś usystematyzowac dane... bo tylko takie mają wartość poznawczą.


Na razie zbierałem informacje w ręcznie edytowalnej tabeli (wikikod jest dla geków, tabelki w wikikodzie dla turbogeków) czyli daleko od ideału. By mieć jakiś pogląd na sytuację to zapisywałem to w formacie:

 1. Data
 2. Linia kolejowa
 3. Miejscowość
 4. Rodzaj zdarzenia
 5. liczba ofiar
 6. Opis
 7. Film


Potem zmieniając na:

 1. Data
 2. Linia kolejowa
 3. Miejscowość
 4. Rodzaj zdarzenia
 5. liczba ofiar
 6. Opis
 7. GPS


I teraz na spokojnie myśląc o tym co jest sens zbierać, a co może wprowadzać w błąd to na pewno Miejscowość powinna wylecieć. Już na małej próbce zauważyłem, że miejscowość jest czasem trudna do ustalenia i jest ona dyskusyjna... jest to o tyle logiczne, że czasem tory lub droga są granicami miejscowości, czyli są dwie jednostki terytorialne, których granica przebiega w osi jedzni/toru... turbo przykładem jest przejazd kolejowy przy przystanki Krosnowa, gdzie jadąc od wschodu Krosnowa kończy się w osi między torami, zaś po stronie zachodniej na północ od drogi jest Bonarów, zaś na Południe Winna Góra, czyli wypadek może mimo niewielkich skutków objąc 3 miejscowości ;)

Stąd wprowadziłem GPS jako wyróżnik, który można będzie w przyszłości łatwo pokazać na mapie. Oczywiście idealnie byłoby odnosić się już do konkretnego punktu na mapie kolejowej w postaci odniesienia do Wykazu posterunków czy właściwie przyszłościowego Definicja klasy Intrastruktura, jednak jak by nie było dane GPS są na tyle jednoznaczne, że w przyszłości będzie można to zintegrować.

Podobnie jak w temacie infrastruktury, warto pomysleć o przyszłosciowym scaleniu danych ze spisami taboru... wszak jeśli już była kolizja to konkretnego pojazdu szynowego i dane z kolizji powinny się "wyscietlać" również w historii pojazdu.

No i jeszcze smaczek "strażacki" czyli mój pomysł jak zachęcić druchów strażaków do wsparcia tego spisu... wszak w 99% straż pożarna stawia się na miejscu i udziela pomocy, wpiera technicznie usuwanie skutków wypadku... Ba. To ze Straży Pożarnej pochodzi wiele informacji, czy to wprost z ich opisów, czy w postaci cytowania strażaka przez media. Zatem tu można by spokojnie przewidzieć "okienko" na wpisanie jaka Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza brała udział i drugie "okienko" dla wózów bojowych.

Reasumując. Uważam, że taki zestaw "okienek" formularza były wedle dzisiejszego rozeznania odpowiedni:

 1. Data (z godziną jeśli dostępna)
 2. GPS (tu być może osobno X i Y - w zależności od technikaliów)
 3. Linia kolejowa
 4. Rodzaj zdarzenia (tu lista wyboru wedle obecnych doświadczeń)
 5. Ranni
 6. Ciężko ranni
 7. Ofiary śmiertelne
 8. Opis
 9. Tabor który uległ uszkodzeniu
 10. Pozostały tabor (np. Nr drezyny, która napychała wagony, czy druga jednostka ezt która jechała w składzie
 11. Czas przerwy w ruchu pociągów
 12. JRG
 13. Użyte wozy pożarnicze

W dalszej perspektywie jeśli spis zatrybi i będziemy mieli dostęp do dokładniejszych danych to można by dodać jeszcze:

 1. Koszt akcji ratowniczej
 2. Koszt naprawy taboru
 3. Koszt PLK
 4. Koszt przewoźników

Jeśli macie jakieś pomysły/sugestie to proszę śmiało o komentarze.


PS. Zastanawiałem się czy ew. inne zdarzenia (kolizje taboru itp. też scalić w jednej strukturze danych, jednak nie mam wyklarowanego pomysłu na to.

Napisane przez Jacek Fink-Finowicki (administrator), dnia 20 maj 2019 o 06:50.

Mam jedynie pytanie dot 10 i 13 - czy jest potrzebne w postaci danych semantycznych? Moim zdaniem wystarczy w opisie, ale się nie upieram. I zastanowiłbym się jednak nad zostawieniem miejscowości. Ja wiem, że to jest niejasne, ale to właśnie nazwą miejscowości określa się katastrofy: w Babach, Otłoczynie itp. I wymyśl zestaw kolorów do formularza i szablonu. PS. Szymura jest na urlopie. Nie odpowie teraz.

Napisane przez Paweł Niemczuk (administrator), dnia 21 maj 2019 o 01:34.

Rzeczywiście na razie 10 i 13 można pominąć... w sensie, jeśli będzie w opisach często to da się to potem wyciągnąć.

Napisane przez Jacek Fink-Finowicki (administrator), dnia 21 maj 2019 o 05:13.

I jeszcze jedno pytanie natury technicznej: strony raczej trzeba będzie numerować, jak karty katalogowe, czy metryki pojazdów. Teraz pytanie: w której przestrzeni nazw je umieścić?

Napisane przez Paweł Niemczuk (administrator), dnia 22 maj 2019 o 13:17.

Po kolejnych rozważaniach dochodzę do wniosku, że powinno to być jednak trochę inaczej.

To jest, sam spis zdarzeń winien być bardziej ogólny, tak by mógł obejmować nie tylko to co dzieje się na przejazdach kolejowych lecz również inne zdarzenia, które wydarzają się znacznie rzadziej i nie byłoby sensu robić dla nich osobej bazy. Czyli baza powinna być gotowa do wpisywania: wykolejeń, kolizji, pożarów itd. Wówczas robiąc kwerendę per pojazd będzie mozna zobaczyć jego historię, również tą wypadkową.

Reasumując. Uważam, że taki zestaw "okienek" formularza były wedle obecnego rozeznania odpowiedni:

 1. Data (z godziną jeśli dostępna)
 2. GPS (tu być może osobno X i Y - w zależności od technikaliów)
 3. Linia kolejowa
 4. km linie kolejowej
 5. Miejscowość
 6. Rodzaj zdarzenia (tu lista wyboru wedle obecnych doświadczeń)
 7. Ranni
 8. Ciężko ranni
 9. Ofiary śmiertelne (czy na miejscu czy po hospitalizacji można dodać w opisie)
 10. Opis
 11. Tabor uczestniczący w zdarzeniu (również dalsze człony EZT, wagony czy lokomotywa na popychu - wedle dostępność informacji)
 12. Tabor który uległ uszkodzeniu
 13. Czas przerwy w ruchu pociągów
 14. JRG
 15. Odnośniki do artykułów / źródeł

Jak się Wam podoba taka idea?

Napisane przez Jacek Fink-Finowicki (administrator), dnia 13 lip 2019 o 15:15.

Jacku, to Ty jesteś ojcem tego pomysłu. Generalnie zestaw danych jest, na moje oko, ok. Co więcej - przynajmniej na początku, gdy rekordów nie ma jakoś bardzo wielu wprowadzenie ewentualnych zmian nie jest wielkim problemem. Później, jak są setki, czy tysiące wpisów, też jest możliwe, ale wymaga więcej zabawy. Zatem działaj - stwórz właściwości semantyczne, a jak się z tym uporasz, to przejdziemy do następnego kroku. Przy czym, jak już rozmawialiśmy - Ty tworzysz, ja służę radą / robię za interaktywnego helpa :)

Napisane przez Paweł Niemczuk (administrator), dnia 13 lip 2019 o 15:18.