Strona główna

Z Enkol
Skocz do: nawigacja, szukaj
Witamy w Enkolu

Wolnej encyklopedii,
społecznym archiwum transportu szynowego
Mamy już 2806 stron i 3300 grafik.

Spis taboruKatalog archiwum
Wyróżnione grafikiForum Enkolu
PomocKontakt
UWAGA! KONKURS DLA EDYTORÓW ENKOLU!

Dołącz do twórców darmowego i ogólnodostępnego katalogu artykułów prasowych dotyczących transportu szynowego publikowanych w polskiej prasie hobbystycznej i fachowej. Uwaga, nagrody! Najaktywniejsi uczestnicy konkursu otrzymają od nas nagrody: prenumeratę czasopism hobbystycznych ("Stalowe Szlaki", "Świat Kolei") oraz bilety na wybrane koleje wąskotorowe w Polsce.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Kliknij tutaj.Interesujący artykuł
Urzadzenie-rotacyjne-5.jpg

Urządzenie rotacyjne

Urządzenie rotacyjne - rodzaj pojazdów szynowych (pługów rotacyjnych) zbudowanych bazie wąskotorowej lokomotywy spalinowej typu L45H w Warsztatach Naprawczych Górnośląskich Kolei Wąskotorowych na Rozbarku (dzielnica Bytomia). Zadaniem tych urządzeń było oczyszczanie toru z wysypujących się z wagonów przewożonych w nich ładunków masowych typu rudy metali nieżelaznych, kamień, węgiel, skała płona oraz odśnieżanie.


Czytaj całość i oceń | Archiwum | Zgłoś kandydaturę


Ciekawa grafika
Lxd2-370 15IV1986 fot-K-Soida.jpg
15.04.1986 - Lxd2-370 (ex 351) na szlaku Paulina - Katowice Wschodnie (okolice ul. Ludwika). Fot: K. Soida
Czy nie wiesz, że...
Katalog artykułów prasowych
Konkurs dla edytorów rozstrzygnięty!

Nasz wiosenny konkurs dla etytorów został rozstrzygnięty. Oto lista laureatów:


Laureatom gratulujemy i prosimy o zajrzenie na swoje strony dyskusji oraz kontakt z organizatorami konkursu.

Archiwista poleca
TechnikaParow 1927 01 001.jpg


Niezwykle interesujące czasopismo wydawane przez Związek Zawodowy Maszynistów w celu umożliwienia jego członkom podnoszenia kompetencji i samodoskonalenia. Istna kopalnia wiedzy, uczta dla każdego pasjonata kolei w ogóle, a parowozów w szczególności! Gorąco polecamy!

Kliknij obrazek żeby przejść do artykułu

Najnowsze w archiwum


O Archiwum
Podczas wycieczki trafiłeś do opuszczonej nastawni i znalazłeś w niej plan stacji? Od sąsiada - kolejarza dostałeś walizkę starych instrukcji? Nie trzymaj ich w szufladzie! Podziel się nimi z innymi pasjonatami kolejnictwa! To właśnie tu, w Archiwum Enkolu, możesz je udostępnić całemu światu!

Chcesz dołączyć do grona archiwistów Enkolu? To proste - zarejestruj się i działaj! Nie wiesz, jak coś zrobić? Nie przejmuj się. Jeden z bardziej doświadczonych użytkowników tego serwisu z chęcią Ci pomoże.