Enkol:O Enkol: Różnice pomiędzy wersjami

Z Enkol
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (Zabezpieczył Enkol:O Enkol: Zagadnienia opisane na tej stronie zostały ustalone przez ałożycieli seriwsu i nie mogą być dowolnie zmieniane przez użytkowników serwisu ([edit=sysop] (na zawsze) [move=sysop] (na zawsze)))
(Dodawanie nowych artykułów i edycje istniejących: aktualizacja)
Linia 14: Linia 14:
  
 
== Dodawanie nowych artykułów i edycje istniejących ==
 
== Dodawanie nowych artykułów i edycje istniejących ==
Dodawaniem nowych artykułów i edytowaniem istniejących może zająć się każdy zarejestrowany użytkownik encyklopedii. Ze względu na działalność botów spamujących możliwość tworzenia i edytowania artykułów przez użytkowników niezarejestrowanych została bezterminowo zablokowana.
+
Dodawaniem nowych artykułów i edytowaniem istniejących może zająć się każdy zarejestrowany użytkownik encyklopedii. Nie jest wymagana rejestracja, ale daje ona pewne ułatwienia i przydatne funkcje.
  
 
== Źródła informacji ==
 
== Źródła informacji ==

Wersja z 01:00, 21 lut 2017

Enkol.pl lub Internetowa Encyklopedia Kolejnictwa – encyklopedia o tematyce kolejowej, oparta na oprogramowaniu MediaWiki. Dodawać nowe artykuły i modyfikować istniejące może każdy odwiedzający. Obecnie strona znajduje się w fazie rozwojowej.

Cele

Celem Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa stanowi uzupełnianie dla Wikipedii w zakresie tematyki dotyczącej kolei i dziedzin bezpośrednio z nią powiązanych, w obszarach w których posiadane informacje, pozwalające rozbudować artykuł, nie mogą byc wykorzystanie w WP z powodu obowiązujących w niej zasad (np. brak encyklopedycznosci, OR, prawa autorskie itd.). Ujęta tam może zostać m.in. ta część informacji, która na WP stanowiłaby WP:OR, a pochodzaca np. z wiedzy, doświadczenia i materiałów posiadanych przez samych autorów.

Główne dziedziny tematyczne

Kolejnictwo, jako główna dziedzina, zostało podzielone na następujące główne działy:

Powyższe działy zawierają dalsze podkategorie.

Dodawanie nowych artykułów i edycje istniejących

Dodawaniem nowych artykułów i edytowaniem istniejących może zająć się każdy zarejestrowany użytkownik encyklopedii. Nie jest wymagana rejestracja, ale daje ona pewne ułatwienia i przydatne funkcje.

Źródła informacji

Informacje zamieszczane w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa mogą pochodzić z praktycznie wszystkich dostępnych użytkownikowi źródeł, o ile są wiarygodne. Mogą to być np. opracowania naukowe i wszelkiego rodzaju dokumenty, ale także i przekazy ustne od ludzi związanych z opracowywana tematyką lub nawet własne doświadczenia, obserwacje i praktyka. Nie zwalnia to jednak autorów artykułów z obowiązku podawania informacji o wykorzystanych źródłach.

Tworząc artykuły należy pamiętać o konieczności przestrzegania obowiązujących przepisów dotyczących ochrony praw autorskich, w tym w szczególności nie publikować w serwisie tekstów (lub innych dzieł) objętych prawami autorskimi osób trzecich, a w przypadku zamieszczania tekstów (lub innych dzieł) opublikowanych wcześniej na wolnych licencjach - pamiętać o konieczności przestrzegania zawartych w nich warunków dalszego rozpowszechniania i / lub modyfikacji tychże utworów.