Enkol:O Enkol

Z Enkol
Wersja z dnia 00:16, 19 mar 2013 autorstwa Paweł Niemczuk (dyskusja | edycje) (Zabezpieczył Enkol:O Enkol: Zagadnienia opisane na tej stronie zostały ustalone przez ałożycieli seriwsu i nie mogą być dowolnie zmieniane przez użytkowników serwisu ([edit=sysop] (na zawsze) [move=sysop] (na zawsze)))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Enkol.pl lub Internetowa Encyklopedia Kolejnictwa – encyklopedia o tematyce kolejowej, oparta na oprogramowaniu MediaWiki. Dodawać nowe artykuły i modyfikować istniejące może każdy odwiedzający. Obecnie strona znajduje się w fazie rozwojowej.

Cele

Celem Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa stanowi uzupełnianie dla Wikipedii w zakresie tematyki dotyczącej kolei i dziedzin bezpośrednio z nią powiązanych, w obszarach w których posiadane informacje, pozwalające rozbudować artykuł, nie mogą byc wykorzystanie w WP z powodu obowiązujących w niej zasad (np. brak encyklopedycznosci, OR, prawa autorskie itd.). Ujęta tam może zostać m.in. ta część informacji, która na WP stanowiłaby WP:OR, a pochodzaca np. z wiedzy, doświadczenia i materiałów posiadanych przez samych autorów.

Główne dziedziny tematyczne

Kolejnictwo, jako główna dziedzina, zostało podzielone na następujące główne działy:

Powyższe działy zawierają dalsze podkategorie.

Dodawanie nowych artykułów i edycje istniejących

Dodawaniem nowych artykułów i edytowaniem istniejących może zająć się każdy zarejestrowany użytkownik encyklopedii. Ze względu na działalność botów spamujących możliwość tworzenia i edytowania artykułów przez użytkowników niezarejestrowanych została bezterminowo zablokowana.

Źródła informacji

Informacje zamieszczane w Internetowej Encyklopedii Kolejnictwa mogą pochodzić z praktycznie wszystkich dostępnych użytkownikowi źródeł, o ile są wiarygodne. Mogą to być np. opracowania naukowe i wszelkiego rodzaju dokumenty, ale także i przekazy ustne od ludzi związanych z opracowywana tematyką lub nawet własne doświadczenia, obserwacje i praktyka. Nie zwalnia to jednak autorów artykułów z obowiązku podawania informacji o wykorzystanych źródłach.

Tworząc artykuły należy pamiętać o konieczności przestrzegania obowiązujących przepisów dotyczących ochrony praw autorskich, w tym w szczególności nie publikować w serwisie tekstów (lub innych dzieł) objętych prawami autorskimi osób trzecich, a w przypadku zamieszczania tekstów (lub innych dzieł) opublikowanych wcześniej na wolnych licencjach - pamiętać o konieczności przestrzegania zawartych w nich warunków dalszego rozpowszechniania i / lub modyfikacji tychże utworów.