Hipotetyczna katastrofa kolejowa w Wałbrzychu

Z Enkol
Wersja z dnia 11:26, 27 wrz 2017 autorstwa Alan ffm (dyskusja | edycje) (WP:SK+ToS+Bn+mSI, usunięcie zbędnych linków do dat, drobne redakcyjne, drobne techniczne, wikizacja, Potrzebne źródła)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szablon:DNU Szablon:Dopracować Szablon:Katastrofa infobox Katastrofa kolejowa w Wałbrzychu – rzekoma katastrofa która miała miejsce 5 marca 1954 roku między 4:00 – 5:00 rano, na szlaku kolejowym pomiędzy Wałbrzych Główny a Szybowice Wałbrzyskie w dzielnicy Podgórze. W wyniku zderzenia dwóch pociągów pasażerskich miało zginąć nawet 120 osób.

Katastrofa jest bardzo tajemnicza, informuje o tym raport z Centralnej Agencji Wywiadowczej. Z raportu opublikowanego publicznie przez CIA, można uzyskać znikome informacje m.in. dotyczące liczby poszkodowanych osób, miasto, datę zdarzenia i informację, że doszło do sabotażu.

W 2017 roku jednemu z portali informacyjnych, udało się dotrzeć do świadka wypadku, który poinformował o znikomych szczegółach katastrofy, ponieważ pracował w dzień katastrofy na nastawni. Od świadka udało się uzyskać dokładne miejsce katastrofy i kilka szczegółów. Katastrofa wydarzyła się z dala od zabudowań w Wałbrzychu, na 80 km trasy kolejowej z Wrocławia do Jeleniej Góry. Odludne miejsce katastrofy oraz niezbyt dostępne dla ludzi, wiąże się z charakterystyką urbanistyczną oraz ukształtowaniem terenu Wałbrzycha. Z relacji świadka wynika, że były to dwa pociągi pasażerskie. Jeden pociąg z Lubawki, zatrzymał się przy nastawni przed semaforem, gdyż miał czerwone światło, w pociągu podróżowało wojsko z batalionu robotniczego w Lubawce. Drugi pociąg który jechał z Kamiennej Góry również z pracownikami, został skierowany na ten sam tor. W wyniku tego, pociąg z Kamiennej Góry wjechał w pociąg z żołnierzami z Lubawki. Z relacji świadka wynika, że w tym dniu, był zakaz wpuszczania pociągów na tym odcinku trasy. W szybkim tempie uprzątnięto teren i przywrócono połączenie, nadano wypadkowi etykietę „sabotażu”. O wypadku nieliczne grono kolejarzy, nie chciało nic mówić ani wspominać.

Linki zewnętrzne

|pol. ]] ). dolny-slask.org.pl, 2017-09-26. [dostęp 2017-09-26].Szablon:Niewiarygodne źródło

|pol. ]] ). walbrzych.dlawas.info, 2017-09-26. [dostęp 2017-09-26].