Edytujesz Cegielnia w Obornikach Wielkopolskich

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Edycja może zostać wycofana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie zapisz zmiany.

Aktualna wersja Twój tekst
Linia 2: Linia 2:
  
 
=Kolej cegielniana=
 
=Kolej cegielniana=
Kolej cegielni w Obornikach funkcjonowała do końca lat 90. XX w. Trasa miała ok. 1 km długości i rozgałęziała się na prawdopodobnie 3 linie. Oglądając uważnie topografię terenu można stwierdzić, że jedna linia szła wzdłuż linii kolejowej nr 354 (zachowany podkład), druga szła na południe z cegielni i przecinała drogę Oborniki - Gołaszyn wjeżdżając do wyrobiska(zachowany podkład), a trzecia odgałęziała się zaraz za cegielnią i wjeżdżała do wyrobiska wschodniego. Tabor stanowiły koleby i prawdopodobnie dwie lokomotywy [[WLs40]].
+
Kolej cegielni w Obornikach funkcjonowała do końca lat 90. XX w. Trasa miała ok. 700m długości i znajdowała się po południowej stronie rzeki Warty.Szła wpoprzek ul. Gołaszyńskiej i woziła glinę z dwóch pobliskich wyrobisk, które obecnie są gliniankami. Przecinała wspomnianą ulicę, aby móc dojechać do wyrobiska po drugiej stronie drogi.  Posiadała rozstaw szyn 600mm. Tabor stanowiło kilkanaście koleb i lokomotywa [[WLs40]].
  
 
=Pozostałości=
 
=Pozostałości=
Po linii pozostawały do 2013 ślady szyn w drodze łączącej Oborniki i Gołaszyn, w trasie biegnącej wzdłuż linii kolejowej. Po remoncie drogi w sierpniu 2013 elementy te zdemontowano. W terenie można również doszukać się podkładów i starotorza.  
+
Po linii pozostawały do 2013 ślady szyn w drodze łączącej Oborniki i Gołaszyn, w pobliżu wyrobisk stanowiących obecnie glinianki. Po remoncie drogi w sierpniu 2013 elementy te zdemontowano. W terenie można również doszukać się podkładów i starotorza.  
  
 
<gallery widths=800 heights=350 perrow=3 caption="">
 
<gallery widths=800 heights=350 perrow=3 caption="">

Wkład na Enkol jest udostępniany na licencji Creative Commons – za uznaniem autora, na tych samych zasadach (szczegóły w Enkol:Prawa autorskie). Jeśli nie chcesz, żeby Twój tekst był dowolnie zmieniany przez każdego i rozpowszechniany bez ograniczeń, nie umieszczaj go tutaj.
Zapisując swoją edycję, oświadczasz, że ten tekst jest Twoim dziełem lub pochodzi z materiałów dostępnych na warunkach domeny publicznej lub kompatybilnych. PROSZĘ NIE WPROWADZAĆ MATERIAŁÓW CHRONIONYCH PRAWEM AUTORSKIM BEZ POZWOLENIA WŁAŚCICIELA!

Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)

Szablon użyty w tym artykule: