Strona główna

Z Enkol
Skocz do: nawigacja, szukaj
Witamy w Enkolu

Wolnej encyklopedii,
społecznym archiwum transportu szynowego
Mamy już 884 haseł i 1914 grafik.

Najlepsze artykułyWyróżnione grafikiKatalog archiwum
AktualnościForum Enkolu
PomocKontakt
Interesujący artykuł
Nowy-dwor-1917.jpg

Kopalnia rudy cynku i ołowiu „Nowy Dwór” w Bytomiu

Z powodu wyczerpywania się złóż cynku i ołowiu w okolicach Tarnowskich Gór około połowy XIX wieku zaczęto budowac nowe kopalnie tychże rud w okolicach Bytomia. Jedną z nich była otwarta w roku 1881 kopalnia „Nowy Dwór”. Znajdowała się ona w Dąbrowie Miejskiej (dzielnicy Bytomia). Z jej nieco zawiłą i na poły zapomnianą historią można się zapoznać czytając poświęcony jej artykuł.

Kopalnia eksploatowała dość rozbudowaną (długość około 3 km) wąskotorową bocznicę o szerokości toru 785 mm. Wszystkie tory bocznicy były zelektryfikowane prądem stałym o napięciu 500 V dostarczanym za pomocą sieci napowietrznej. Na bocznicy eksploatowano 2 lokomotywy elektryczne oznaczone jako GBM 70/550. Skany regulaminu technicznego oraz schematu bocznicy znajdują się w artykule. Czytaj całość i oceń | Archiwum | Zgłoś kandydaturę


Ciekawa grafika
Gkw-mapa-1981.png
Linie i bocznice Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w roku 1981
Czy nie wiesz, że...


Archiwista poleca
TechnikaParow 1927 01 001.jpg


Niezwykle interesujące czasopismo wydawane przez Związek Zawodowy Maszynistów w celu umożliwienia jego członkom podnoszenia kompetencji i samodoskonalenia. Istna kopalnia wiedzy, uczta dla każdego pasjonata kolei w ogóle, a parowozów w szczególności! Gorąco polecamy!

Kliknij obrazek żeby przejść do artykułu

Najnowsze w archiwum


O Archiwum
Podczas wycieczki trafiłeś do opuszczonej nastawni i znalazłeś w niej plan stacji? Od sąsiada - kolejarza dostałeś walizkę starych instrukcji? Nie trzymaj ich w szufladzie! Podziel się nimi z innymi pasjonatami kolejnictwa! To właśnie tu, w Archiwum Enkolu, możesz je udostępnić całemu światu!

Chcesz dołączyć do grona archiwistów Enkolu? To proste - zarejestruj się i działaj! Nie wiesz, jak coś zrobić? Nie przejmuj się. Jeden z bardziej doświadczonych użytkowników tego serwisu z chęcią Ci pomoże.