Edytujesz Rozkaz pisemny

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Edycja może zostać wycofana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie zapisz zmiany.

Aktualna wersja Twój tekst
Linia 1: Linia 1:
'''Rozkaz pisemny''' jest dokumentem za pomocą którego wydaje się polecenia i informacje drużynom pociągowym (głównie maszynistom) dotyczące szczegółowych zmian w prowadzeniu ruchu kolejowego. Rozkazy dzielimy na:
+
'''Rozkaz pisemny''' jest dokumentem informujący drużyny pociągowe (głównie maszynistów) o warunkach wpływających na zachowanie szczególnej ostrożności w trakcie prowadzenie pociągu. Rozkazy dzielimy na:
  
Rozkaz pisemny '''O''' - rozkaz za pomocą którego wydaje się polecenia zmniejszenia prędkości na określonych odcinkach lub ograniczenia prędkości pociągu, polecenia podawania sygnału '''Rp1''' "Baczność!" oraz dodatkowe informacje mające wpływ na bezpieczeństwo ruchu kolejowego (informacje o robotach w pobliżu torów lub innych grożących wypadkiem niebezpieczeństwach)
+
Rozkaz pisemny '''O''' - rozkaz za pomocą którego wydaje się polecenia głównie o ostrożnej jeździe
  
Rozkaz pisemny''' S''' - - rozkaz za pomocą którego wydaje się polecenia i informacje, głównie dotyczące sygnałów i sygnalizatorów, jazd w kierunku zasadniczym oraz odstępstw od rozkładu jazdy pociągu. Rozkaz taki wydaje się w celach:
+
Rozkaz pisemny''' S''' - - rozkaz za pomocą którego informuje się drużyny pociągowe, głównie o:
  
- zezwolenia pominięcia semafora wskazującego sygnał '''S1''' "Stój!" i kontynuowania jazdy
+
- jeździe w przeciwnym kierunku niż zakładano to wewnętrzny rozkład jazdy pociągów
  
- zezwolenia jazdy na tor zamknięty
+
Oprócz tego, służy on także do wydawanie zezwoleniem oraz poleceń, głównie:
  
- polecenia nieplanowego zatrzymania się pociągu w miejscu nieprzewidzianym przez rozkład jazdy
+
- polecenie zatrzymania pociągu przed uszkodzonym semaforem
  
- polecenia zatrzymania pociągu przed uszkodzonym semaforem
+
- zezwolenie na przejazd obok sygnału [[D1]]
  
- zezwolenia na przejazd obok sygnału (tarczy) [[D1]] "Stój"
+
Rozkaz pisemny '''P''' - rozkaz informujący, którego używa się także przy wydawaniu wybranych poleceń, głównie:
  
Rozkaz pisemny '''N''' - rozkaz za pomocą którego wydaje się polecenia i informacje, głównie dotyczące jazd na tor lewy (przeciwny do zasadniczego) gdy urządzenia sterowania ruchem nie są dostosowane do prowadzenia takiego ruchu. Rozkaz taki wydaje się w celach:
+
- informacja o przerwie w łączności
  
- polecenia jazdy na tor przeciwny do zasadniczego (lewy) w którym wprowadzono ruch dwukierunkowy
+
- polecenie podania sygnału [[Rp1]]
 
 
- zezwolenia na wjazd w stację z toru lewego (jeśli nie ma na nim semafora lub nie można na nim wyświetlić sygnału zezwalającego)
 
 
 
- informacji co będzie zezwoleniem na wjazd na następny posterunek ruchu
 
 
 
- informacji o zamknięciu jednego z torów i wprowadzenia ruchu jednotorowego dwukierunkowego
 
 
 
- popychania pociągu
 
  
Oprócz tego w trakcie planowych zamknięć torów wydaje się rozkaz '''Nrob''' w którym zawiera się informacje i polecenia w przypadku prowadzenia robót na odcinku linii kolejowej na której następują znaczne zmiany w organizacji ruchu pociągów takie jak: otwarcie tymczasowych posterunków ruchu, zamknięcie wcześniej czynnych posterunków ruchu, zamknięcie dla ruchu torów szlakowych, ponadto rozkaz ten zawiera polecenia i informacje z rozkazu pisemnego '''N'''
+
Rozkaz pisemny '''N''' - stosowany przy wydawaniu zezwoleń, poleceń oraz informacji, głównie zezwolenie na przejazd obok sygnału "stój"
  
Rozkaz pisemny '''P''' - Używany dawniej, obecnie nieużywany oraz nieobecny w przepisach, rozkaz informujący, którego używa się także przy wydawaniu wybranych poleceń, głównie:
+
Oprócz tego w trakcie planowych zamknięć torów wydaje się rozkaz '''Nrob'''
 
 
- informacja o przerwie w łączności
 
 
 
- polecenie podania sygnału [[Rp1]]
 
  
 
[[Kategoria:Hasła encyklopedyczne]]
 
[[Kategoria:Hasła encyklopedyczne]]
 
[[Kategoria:Prawo kolejowe]]
 
[[Kategoria:Prawo kolejowe]]

Wkład na Enkol jest udostępniany na licencji Creative Commons – za uznaniem autora, na tych samych zasadach (szczegóły w Enkol:Prawa autorskie). Jeśli nie chcesz, żeby Twój tekst był dowolnie zmieniany przez każdego i rozpowszechniany bez ograniczeń, nie umieszczaj go tutaj.
Zapisując swoją edycję, oświadczasz, że ten tekst jest Twoim dziełem lub pochodzi z materiałów dostępnych na warunkach domeny publicznej lub kompatybilnych. PROSZĘ NIE WPROWADZAĆ MATERIAŁÓW CHRONIONYCH PRAWEM AUTORSKIM BEZ POZWOLENIA WŁAŚCICIELA!

Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)