Wagon pocztowy

Z Enkol
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
Eksponat skansenu taboru kolejowego w Chabówce
Wnętrze wagonu pocztowego PKP
Wagon bagażowo-pocztowy kursujący na trasie Rogowskiej Kolei Wąskotorowej
Eksponat skansenu taboru kolejowego w Chabówce
Wąskotorowy wagon dawnej Witkowskiej Kolei Powiatowej

Wagon pocztowywagon specjalnej konstrukcji umożliwiający przewóz przesyłek pocztowych i sortowanie. Pierwsze wagony pocztowe wprowadzono do użytku w 1838 r. Niedługo potem wprowadzono sortowanie listów w wagonach, czyniąc z nich ruchome urzędy pocztowe.

Dzięki specjalnym konstrukcjom umieszczanym w skrajni toru i odpowiednim wysięgnikom montowanym na wagonach, możliwe stało się zabieranie worków z pocztą także na stacjach, na których pociąg nie miał rozkładowego postoju. Rozwiązanie to nie było stosowane w Polsce.

Przemiany w sposobach przesyłania poczty i budowa wielkich urzędów pocztowych i sortowni listów, spowodowały zanik działalności ruchomych urzędów pocztowych. Ostatnie wagony pocztowe służyły jedynie jako środek transportu przesyłek.

PKP nie posiada wagonów pocztowych, używane w Polsce wagony pocztowe należały do Poczty Polskiej. Dawniej wagony pocztowe kursowały w wielu pociągach, obecnie z powodów finansowych (przewóz poczty samochodami jest bardziej opłacalny z punktu widzenia przedsiębiorstwa) nie kursuje żaden. W kursujących wagonach można było nadać list, oznaczany wówczas specjalnym stemplem z relacją pociągu. Nadal istnieje jednak możliwość nadania przesyłki konduktorskiej.

Ostatnie wagony pocztowe kursowały na trasie pociągów „d. Przemyślanin” relacji Świnoujście/Szczecin GłównyPrzemyśl Główny i z powrotem. Wagon był włączany do składu pociągu tylko na odcinku Szczecin GłównyKraków Płaszów i z powrotem. Ich stacją macierzystą był Szczecin Główny. Ostatni kurs tego wagonu odbył się 29 maja 2011 w relacji Kraków Płaszów – Szczecin Główny.

Na Rogowskiej Kolei Wąskotorowej kursuje zabytkowy, zrekonstruowany wagon pocztowo-bagażowy wybudowany w 1928 r. w Zakładach Ostrowieckich.

Zobacz też



Ta strona zawiera treści z Wikipedii. Oryginalny artykuł był umieszczony pod nazwą Wagon pocztowy. Lista autorów jest dostępna w historii strony. Tekst z Wikipedii jest udostępniony na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.