Enkol:Portal społeczności/Dział techniczny/Infoboksy

Z Enkol
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Infoboksy[edytuj]

Nawiązując posta z forum dotyczącego infoboksów - jest pełna dowolność w tworzeniu i modyfikowaniu. Jeśli ktoś uważa, że infoboks należy zmodyfikować albo utworzyć nowy, to proszę bardzo. Potem w toku dyskusji i prac albo się go ostatecznie przyjmie do używania, albo udoskonali. To tyle. Śmiało działajcie i eksperymentujcie. Na razie nasza encyklopedia to poligon. Nic się nie stanie, jeśli coś nie będzie działać, albo będzie wyglądać nieszczególnie. Paweł Niemczuk 21:24, 6 cze 2011 (CEST)

Należy jednakowoż uważać, aby najpierw kwestie czysto techniczne dograć. Najpierw wiersz_dodaj było tożsame z wiersz - a to nie jest to samo... nie wiem jak ogarnąć IFa, bo wygląda na to, ze się kasztani. Powinno to działać w ten sposób, że na wiersz_dodaj 1 symbolizuje czy wpis istnieje i IF 1 to wówczas kolejne parametry przesuwa o jeden do przodu tak, aby uzyskały zgodność z wiersz.
Jak to opanujemy to wówczas będziemy sobie tworzyć i modyfikować 1000 infoboksów. (Np. postuluje osobny infobox dla lokomoty wąskotorowych) Phinek 21:43, 6 cze 2011 (CEST)

Dziś jakoś ogarnąłem komendy infoboxów. Czyli przekładając na nasze uporządkowałem działanie poleceń wiersz, wiersz_dodaj, nagłówek , nagłówek _dodaj. Jest to sprawa podstawowa, gdyż od poprawnego działania tych komend zależy dalsze funkcjonowanie infoboxów. Niestety cały czas nie funcjonuje warunkowe zapytanie #IF - i na razie nie mam pomysłu gdzie szukać usterki. Po co nam ono do szczęścia potrzebne? A no po to, że nie zawsze chcemy, aby wszystkie wiersze się wyświetlały. To właśnie na tym polega różnica między wiersz a wiersz_dodaj (lub analogicznie w przypadku nagłówka). polecenie wiersz po prostu wstawia nam sztywno wiersz, który zawsze będzie wyświetlany, zaś wiersz_dodaj wstawi wiersz tylko wówczas, gdy dla danego przypadku wiersz będzie wypełniony. Istotne jest to w tym celu, aby z jednej strony w infoboksie na sztywno ustawić podstawową charakterystykę obiektu, ale jednocześnie elastycznie móc wstawiać inne dane. Np. dla Lyd1 będzie istotne podanie poszczególnych przełożeń przekładni, zaś w Lxd2 takie zagadnienie w ogóle nie występuje. Dlatego jak uda się ogarnąć temat IF to wówczas zestandaryzuję szablon Lokomotywa spalinowa i będę prosił autorów innych infoboksów o zestandaryzowanie. Phinek 11:21, 7 cze 2011 (CEST)

Ale powstaje następujące pytanie: dlaczego w Wikipedii działa, a tu nie?? Co robimy źle? Tworzenie własnych infoboksów utrudni nam poważnie życie w przypadku np. przeszczepiania artów do Wiki - trzeba je będzie znów przerabiać... Poza tym wywarzamy otwarte drzwi - są gotowe infoboksy.... Chyba nie zostaje nic innego, jak, że tak powiem, dogłębnie zagłębić się w dokumentację... Paweł Niemczuk 11:33, 7 cze 2011 (CEST)
Odnośnie artykułów, to infoboks daje jedynie oprogramowanie, które ze strony artykułu się konfiguruje wypełniając pola. Tak na prawdę wszystko jedno czy to oprogramowanie/infobox działa tak czy inaczej skoro finalnie przetwarza te same dane w ten sam efekt. Problem polega na tym, że na razie nie działają IFy i to czyni nam największą różnice względem Wiki - oryginalnie na Wiki jest dokładnie tak jak to opisałem. Dlatego nie bałbym się tworzenia własnych infoboksów - zwłaszcza, że ile ich będzie? 10-20 - osobiście mogę je potem przekonwertować do Wiki. Phinek 11:43, 7 cze 2011 (CEST)
Ale te IFy już nie będą wpływać na kształt szablonu umieszczonego w artykułach? Zmiana będzie tylko w samym szablonie z przestrzeni nazw szablonów, a lista pozycji do uzupełniania danymi pozostanie taka sama - tak? Pytam pod katem tworzenia nowych artykułów i szablonów - żeby potem nie trzeba było zmieniać w każdym czegoś.--Ptr 01:51, 8 cze 2011 (CEST)
Jest dokładnie tak jak piszesz. Obecnie IFy są uśpione poprzez kasację wywołania tej funkcji. Teraz można śmiało tworzyć nowe artykuły opierające się na infoboksach gdyż na poziomie artykułu wszystko jest normalnie jak na Wiki. Co do tworzenia nowych szablonów - uczulam jedynie na dodanie nowego infoboksa do spisu Phinek 10:00, 8 cze 2011 (CEST)

Jak zrobić infoboksa?[edytuj]

Paweł uruchomił #IF - a to oznacza, że teraz mogłem dozbroić wiersz dodaj i nagłówek dodaj... teraz wszystko działa w następujący sposób:

Rozpoczynamy infobox

{| class="infobox" cellpadding="4"

Nagłówek

{{infobox nagłówek
	|{{{Nazwa stowarzyszenia}}}
	|pole=class="linksInherit" style="background-color:#A8D3FF; text-align: center; font-size: 120%; font-weight: bold; border-bottom: 1px solid #aaa;"}}

jak widać nagłówek będzie zawierał zmienną Nazwa stowarzyszenia oraz będzie posiadał powiększony o 20% rozmiar tekstu który będzie pogrubiony i wycentrowany... określamy też kolor tła - tu A8D3FF (RRGGBB).

Dalej wstawiamy nagłówki i wiersze wedle:

Nagłówki

jw.

Nagłówki opcjonalne

{{infobox nagłówek dodaj
	|''{{{Nazwa oryginalna}}}''
	|pole=class="linksInherit" style="background:#EFEFEF; color:black; opaque=70%; text-align:center; font-size:100%; border-bottom:1px solid #aaa;"}}

jak widać istotna różnica jest jedynie w słowie dodaj oraz w troszkę odmiennym formatowaniu (ale to już jest szczegół)

Zasadniczo to właśnie to dodaj czyni ten nagłówek widoczny jedynie wówczas, gdy jego zmienna (tu Nazwa oryginalna) nie jest pusta - możemy zatem dawać tu nagłówki które mogą być przydatne, jednak nie zawsze będą użyte.

Wiersze

{{Infobox wiersz
	|Status
	|{{{Status}}}
	|kol2=style="background-color:#f8f8f8; width:150px"}}

Tu mamy prosty przypadek wiersza złożonego z nazwy status oraz zmiennej Status

{{Infobox wiersz
	|{{{prezes_funkcja}}}
	|{{{Prezes}}}
	|kol2=style="background-color:#f8f8f8; width:150px"}}

Tu jest specyficzny przypadek... gdyż nazwa wiersza też jest zmienną (prezes_funkcja) która może przybierać postać prezesa, przewodniczącego, pierwszego sekretarza... itd.

Wiersze opcjonalne

{{Infobox wiersz dodaj
	|Status
	|{{{Status}}}
	|kol2=style="background-color:#f8f8f8; width:150px"}}

Przy wierszach opcjonalnych wystarczy dodać magiczne dodaj - to sprawia, że wiersz wyświetli się jedynie wówczas, gdy jego zmienna (tu Status) jest wypełniona.

zakończenie infoboksa

|}<noinclude>{{Szablon:Stowarzyszenie infobox/opis}}{{wikipedia}}[[Kategoria:Infoboksy organizacji]]</noinclude>

To nam daje zarówno zakończenie jak i odwołanie do strony dokumentacji i samej wikipedii... no i kategoryzację.

Ctrl+C - Ctrl+V z Wikipedii

Proszę uważać na to, że na Wikipedii z niezrozumiałych dla mnie przyczyn bardziej skomplikowali to zagadnienie. Tam np. funkcja wiersz dodaj wygląda następująco:

{{Infobox wiersz dodaj
	|{{{Status}}}	
	|Status
	|{{{Status}}}
	|kol2=style="background-color:#f8f8f8; width:150px"}}

Gdzie jak widać dwa razy używa się zmiennej Status - raz do wykrycia, czy wiersz nie jest pusty, a drugi raz do wyświetlenia wiersza... jest to przejaw rozrzutności informatycznej i nie widzę sensu stosowania takich udziwnień. Należy zatem nie kopiować wprost z Wikipedii - a jedynie wzorować się - zapewni to nam większy porządek w infoboksach (na Wiki jest w tym straszny burdel) --Phinek 10:27, 13 cze 2011 (CEST)