Edytujesz Lubań (typ wagonu)

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Edycja może zostać wycofana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie zapisz zmiany.

Aktualna wersja Twój tekst
Linia 1: Linia 1:
Zwyczajowa, nieoficjalna nazwa wagonów techniczno-gospodarczych, budowanych w [[ZNTK Lubań]] na podwoziach wycofanych z eksploatacji wagonów pasażerskich lub towarowych starszych typów. Budowane najczęściej na podwoziach wagonów 2 lub 3 osiowych konstrukcji pruskiej i niemieckiej, a także w niewielkiej ilości na podwoziach wagonów 4 osiowych, w tym wagonów amerykańskich, dostarczonych na [[PKP]] po I wojnie światowej. W zależności od zapotrzebowania, wyposażenia wnętrza i dodatkowych akcesoriów, pełniły różne funkcje pomocnicze na kolei - mieszkalne, warsztatowe, magazynowe, rewizji sieci trakcyjnej itd.
+
Zwyczajowa, nieoficjalna nazwa wagonów techniczno-gospodarczych, budowanych w [[ZNTK Lubań]] na podwoziach wycofanych z eksploatacji wagonów pasażerskich lub towarowych starszych typów. Budowane najczęsciej na podwoziach wagonów 2 lub 3 osiowych konstrukcji pruskiej i niemieckiej, a także w niewielkiej ilości na podwoziach wagonów 4 osiowych, w tym wagonów amerykańskich, dostarczonych na[[PKP]] po I wojnie światowej. W zależności od zapotrzebowania, wyposażenia wnętrza i dodatkowych akcesoriów, pełniły różne funkcje pomocnicze na kolei - mieszkalne, warsztatowe, magazynowe, rewizji sieci trakcyjnej itd.
Pewna liczba wagonów, po wycofaniu z użytkowania, trafiła w ręce prywatne jako domki letniskowe, magazynki a nawet gołębniki. Od lat 90 częsciowo zastępowaane przez wagony gospodarcze budowane na bazie wagonów serii 401K przez Fabrykę Wagonów w Ostrowie Wklp. i [[ZNTK Łapy]]
+
Pewna ilość wagonów, po wycofaniu z użytkowania, trafiła w ręce prywatne jako domki letniskowe, magazynki a nawet gołębniki.

Wkład na Enkol jest udostępniany na licencji Creative Commons – za uznaniem autora, na tych samych zasadach (szczegóły w Enkol:Prawa autorskie). Jeśli nie chcesz, żeby Twój tekst był dowolnie zmieniany przez każdego i rozpowszechniany bez ograniczeń, nie umieszczaj go tutaj.
Zapisując swoją edycję, oświadczasz, że ten tekst jest Twoim dziełem lub pochodzi z materiałów dostępnych na warunkach domeny publicznej lub kompatybilnych. PROSZĘ NIE WPROWADZAĆ MATERIAŁÓW CHRONIONYCH PRAWEM AUTORSKIM BEZ POZWOLENIA WŁAŚCICIELA!

Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)