Edytujesz Pomoc:Ftp

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Edycja może zostać wycofana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie zapisz zmiany.

Aktualna wersja Twój tekst
Linia 42: Linia 42:
 
==Łączenie z serwerem ftp ==
 
==Łączenie z serwerem ftp ==
 
===Krok 1===
 
===Krok 1===
* Wybierz panel (prawy lub lewy), w którym chcesz widzieć katalog serwera ftp - kliknij w dowolnej jego części. Belka wybranego (aktywnego) panelu zrobi się nieco ciemniejsza
 
 
[[Plik:Help-ftp-06.jpg|thumb|900px|left]]
 
{{clear}}
 
===Krok 2===
 
 
* Z górnego menu kliknij ikonkę z napisem "FTP" (tak samo, jak w kroku 1 wcześniejszego paragrafu)
 
* Z górnego menu kliknij ikonkę z napisem "FTP" (tak samo, jak w kroku 1 wcześniejszego paragrafu)
  
===Krok 3===
+
===Krok2===
* Z listy dostępnych połączeń wybierz to, które właśnie utworzyłeś, a następnie kliknij przycisk połącz (wskazuje go strzałka)
 
[[Plik:Help-ftp-05.jpg|thumb|700px|left]]
 
{{clear}}
 
===Krok 4===
 
* Jeśli podczas konfigurowania połączenia poprawnie wpisałeś nazwę hosta, nazwę użytkownika i hasło ('''uwaga:''' w przypadku hasła wielkość liter ma znaczenie!), to w ciągu kilku sekund powinieneś zostać połączony z serwerem, a w wybranym panelu powinieneś zobaczyć katalogi i pliki znajdujące się na serwerze
 
* Na listwie panelu, w którym znajduje się katalog serwera powinieneś widzieć mniej więcej coś takiego: "0:/nazwa-katalogu-na-serwerze", a na listwie, w którym jest widoczny katalog na twoim komputerze powinno być mniej więcej coś takiego: "d:\pliki-do-przesłania-na-enkol". (Nazwy katalogów są, oczywiście, przykładowe)
 
* Jeśli nie możesz uzyskać połączenia, to cofnij się do kroku 3 lecz zamiast "Połącz" wybierz z menu "Edycja...". Sprawdź wprowadzone dane, popraw błędy, kliknij 'OK" w celu zapisania wprowadzonych danych, powtórz krok 3.
 
 
 
==Przesyłanie plików na serwer==
 
===Krok 1===
 
Zaznacz pliki, które chcesz przesłać na serwer. W tym celu najedź kursorem na nazwę pliku i kliknij prawym przyciskiem myszy. Możesz też wybrać wiele plików na raz - w tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy i przeciągnij. Nazwy zaznaczonych plików zmienią kolor na czerwony. Nazwy plików niezaznaczonych pozostaną czarne (spójrz na poniższy rysunek - fragment obwiedziony czerwoną elipsą)
 
 
 
===Krok 2===
 
Wybierz "Kopiuj F5" z menu na dole okienka (menu oznaczone zielonymi strzałkami). Możesz kliknąć ten napis, możesz też zwyczajnie nacisnąć klawisz "F5" na klawiaturze. Pozostałe opcje w menu są raczej oczywiste. <br/>
 
'''Uwaga:''' Ostrożnie z opcją "Usuń F8" tudzież klawiszem "F8"! Jeśli zaznaczysz pliki na serwerze i klikniesz F8, to nieodwracalnie te zaznaczone pliki usuniesz!
 
{{clear}}
 
[[Plik:Help-ftp-07.jpg|thumb|700px|left]]
 
{{clear}}
 
 
 
==Ściąganie plików z serwera==
 
=== Sposób 1 ===
 
Z użyciem klienta ftp (np. Total Commandera): analogicznie, jak przesyłanie plików na serwer, z tą jednak różnicą, że zaznaczasz pliki w panelu, w którym widoczne są pliki znajdujące się na serwerze
 
 
 
=== Sposób drugi ===
 
====Krok 1====
 
W celu pobrania pliku z publicznego archiwum Enkolu wpisz w pasek adresu przeglądarki internetowej:
 
 
 
http://zasoby.enkol.pl/archiwum
 
 
 
====Krok 2====
 
* Kliknij prawym przyciskiem myszy wybrany plik, a następnie wybierz z menu podręcznego "Zapisz link docelowy jako..." albo "Save linked content as ..." (dokładna treść będzie zależała od używanej przeglądarki oraz wybranej wersji językowej)
 
* Wybierz katalog docelowy na swoim dysku i kliknij "OK" lub "Zapisz" (i znów - napis na stosownym przycisku będzie zależał od rodzaju przeglądarki oraz wybranej wersji językowej)
 
{{clear}}
 
[[Plik:Help-ftp-08.jpg|thumb|700px|left]]
 
 
 
[[Kategoria:Strony pomocy]]
 

Wkład na Enkol jest udostępniany na licencji Creative Commons – za uznaniem autora, na tych samych zasadach (szczegóły w Enkol:Prawa autorskie). Jeśli nie chcesz, żeby Twój tekst był dowolnie zmieniany przez każdego i rozpowszechniany bez ograniczeń, nie umieszczaj go tutaj.
Zapisując swoją edycję, oświadczasz, że ten tekst jest Twoim dziełem lub pochodzi z materiałów dostępnych na warunkach domeny publicznej lub kompatybilnych. PROSZĘ NIE WPROWADZAĆ MATERIAŁÓW CHRONIONYCH PRAWEM AUTORSKIM BEZ POZWOLENIA WŁAŚCICIELA!

Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)

Szablon użyty w tym artykule: