Piosenki o tematyce kolejowej: Różnice pomiędzy wersjami
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
(→Spis Polskich piosenek o kolei: linki i opisy) |
|||
| Linia 41: | Linia 41: | ||
| Skaldowie || Hymn kolejarzy wąskotorowych || || | | Skaldowie || Hymn kolejarzy wąskotorowych || || | ||
|- | |- | ||
| − | | Stare Dobre Małżeństwo || Biała Lokomotywa || || | + | | Stare Dobre Małżeństwo || [https://www.tekstowo.pl/piosenka,stare_dobre_malze_stwo,biala_lokomotywa.html Biała Lokomotywa] || Edward Stachura || Krzysztof Myszkowski |
|- | |- | ||
| − | | Stare Dobre Małżeństwo || Bieszczadzki Odjazd || || | + | | Stare Dobre Małżeństwo || [https://www.tekstowo.pl/piosenka,stare_dobre_malze_stwo,bieszczadzki_odjazd.html Bieszczadzki Odjazd] || || |
|- | |- | ||
| Stare Dobre Małżeństwo || Pociągi parowe || || | | Stare Dobre Małżeństwo || Pociągi parowe || || | ||
| Linia 51: | Linia 51: | ||
| Trzy Korony || [https://www.tekstowo.pl/piosenka,trzy_korony,kronika_podrozy__czyli_ciuchcia_w_nieznane.html Kronika Podróży] || Janusz Kondratowicz || Krzysztof Klenczon | | Trzy Korony || [https://www.tekstowo.pl/piosenka,trzy_korony,kronika_podrozy__czyli_ciuchcia_w_nieznane.html Kronika Podróży] || Janusz Kondratowicz || Krzysztof Klenczon | ||
|- | |- | ||
| − | | Wały Jagiellońskie || Klechda o dobrym | + | | Wały Jagiellońskie || Klechda o dobrym pociągu || || |
|- | |- | ||
| Wały Jagiellońskie || Wars Wita || || | | Wały Jagiellońskie || Wars Wita || || | ||
| Linia 58: | Linia 58: | ||
|- | |- | ||
| Ztworki || PKP Train || || | | Ztworki || PKP Train || || | ||
| + | |- | ||
| + | |} | ||
[[Kategoria:Hasła encyklopedyczne]] | [[Kategoria:Hasła encyklopedyczne]] | ||
[[Kategoria:Dziedziny kultury związane z koleją]] | [[Kategoria:Dziedziny kultury związane z koleją]] | ||
[[Kategoria:Zalążki artykułów]] | [[Kategoria:Zalążki artykułów]] | ||
Wersja z 20:10, 20 lip 2019
Kolej stanowi nie tylko ważną gałąź przemysłu, ale jest też dość ciekawym zjawiskiem społecznym. Wszak kolej daje możliwość podróży, zaś klasyczny układ siedzeń tworzy naturalne miejsce do spotkań i rozmów. Właśnie dlatego o kolei powstało wiele piosenek, w wielu piosenkach kolej stanowi tło do fabuły lub występuje jako tło teledysku.
Spis Polskich piosenek o kolei
| Wykonawca | Tytuł | Słowa | Muzyka |
|---|---|---|---|
| Apteka | Wiesz rozumiesz | ||
| Banda i Wanda | Mamy czas | ||
| Czerwony Tulipan | Stukot kół | ||
| DJ Klubbingman | Ride On a White Train | ||
| Marek Grechuta | Historia pewnej podróży | ||
| Hetman | Pociąg | ||
| Majka Jeżowska | Kolejowy flirt | ||
| Jacek Kaczmarski | Ballada o poczekalni | ||
| Mikroklimat | Na stacji w Piasecznie | ||
| Wojciech Młynarski | Niedziela na głównym | ||
| Perfekt | Lokomotywa z ogłoszenia | ||
| Renata Przemyk | Odjazd | ||
| Maryla Rodowicz | Wsiąść do pociągu byle jakiego | ||
| Ryszard Rynkowski | Jedzie pociąg z daleka | ||
| Skaldowie | Hymn kolejarzy wąskotorowych | ||
| Stare Dobre Małżeństwo | Biała Lokomotywa | Edward Stachura | Krzysztof Myszkowski |
| Stare Dobre Małżeństwo | Bieszczadzki Odjazd | ||
| Stare Dobre Małżeństwo | Pociągi parowe | ||
| Strajk | PKP życzy miłej podróży | ||
| Trzy Korony | Kronika Podróży | Janusz Kondratowicz | Krzysztof Klenczon |
| Wały Jagiellońskie | Klechda o dobrym pociągu | ||
| Wały Jagiellońskie | Wars Wita | ||
| Krzysztof Werkowicz | Drezyna | ||
| Ztworki | PKP Train |