Edytujesz Posterunek następczy

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Edycja może zostać wycofana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie zapisz zmiany.

Aktualna wersja Twój tekst
Linia 2: Linia 2:
  
 
# [[posterunek zapowiadawczy|posterunki zapowiadawcze]], których zadaniem jest umożliwienie zmiany kolejności jazdy pociągów wyprawianych na tor szlakowy do niego przyległy; do posterunków tych zalicza się:
 
# [[posterunek zapowiadawczy|posterunki zapowiadawcze]], których zadaniem jest umożliwienie zmiany kolejności jazdy pociągów wyprawianych na tor szlakowy do niego przyległy; do posterunków tych zalicza się:
#* [[stacja|stacje]]
+
#* stacje, które są posterunkami zapowiadawczymi, w obrębie których, oprócz [[tor główny zasadniczy|toru głównego zasadniczego]], znajduje się przynajmniej jeden [[tor główny dodatkowy]], a pociągi mogą rozpoczynać i kończyć jazdę, krzyżować się i wyprzedzać, zmieniać kierunek jazdy lub swój skład, przy czym:
#* [[posterunek odgałęźny|posterunki odgałęźne]]
+
#** stację, na której łączą się szlaki z trzech lub więcej kierunków, nazywa się [[stacja węzłowa|stacją węzłową]],
# [[posterunek bocznicowy|posterunki bocznicowe]]
+
#** stację, na której dokonywane jest tylko krzyżowanie i wyprzedzanie pociągów, nazywa się [[mijanka|mijanką]],
# [[posterunek odstępowy|posterunki odstępowe]]<ref>§3 pkt. 4 - ''Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 lipca 2005 r. w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji'', (Dz.U. z 2005 r. Nr 172, poz. 1444 z późniejszymi zmianami)</ref>.
+
#* posterunki odgałęźne, które urządza się poza stacją w miejscu odgałęzienia [[linia kolejowa|linii kolejowej]] lub [[łącznica|łącznicy]], przy przejściu ze szlaku jednotorowego w dwutorowy lub odwrotnie oraz w miejscu połączenia torów na szlaku
 +
# [[posterunek bocznicowy|posterunki bocznicowe]], które urządza się na szlaku przy odgałęzieniu [[bocznica|bocznicy]]; biorą one udział w prowadzeniu ruchu wszystkich pociągów kursujących na przyległych odstępach, jak posterunek odstępowy, i pociągów obsługujących bocznicę, jak posterunek zapowiadawczy. Jeżeli posterunek bocznicowy urządzany jest tylko dla umożliwienia wjazdu i wyjazdu pociągu obsługującego bocznicę i nie wyposaża się go w [[semafor]]y, jest to posterunek pomocniczy; posterunek ten bierze udział w zapowiadaniu tylko pociągów obsługujących bocznicę;
 +
# [[posterunek odstępowy|posterunki odstępowe]], których zadaniem jest wyłącznie regulacja następstwa pociągów, poprzez wydanie zezwolenia na ich przejazd tylko wówczas, gdy przyległy odstęp jest wolny; na szlakach wyposażonych w [[samoczynna blokada liniowa|samoczynną blokadę liniową]] funkcje posterunków odstępowych spełniają samoczynne semafory odstępowe blokady<ref>§3 pkt. 4 - ''Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 lipca 2005 r. w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji'', (Dz.U. z 2005 r. Nr 172, poz. 1444 z późniejszymi zmianami)</ref>.
  
  

Wkład na Enkol jest udostępniany na licencji Creative Commons – za uznaniem autora, na tych samych zasadach (szczegóły w Enkol:Prawa autorskie). Jeśli nie chcesz, żeby Twój tekst był dowolnie zmieniany przez każdego i rozpowszechniany bez ograniczeń, nie umieszczaj go tutaj.
Zapisując swoją edycję, oświadczasz, że ten tekst jest Twoim dziełem lub pochodzi z materiałów dostępnych na warunkach domeny publicznej lub kompatybilnych. PROSZĘ NIE WPROWADZAĆ MATERIAŁÓW CHRONIONYCH PRAWEM AUTORSKIM BEZ POZWOLENIA WŁAŚCICIELA!

Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)

Szablon użyty w tym artykule: