Pomoc:Linki

Z Enkol
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Co zrobić gdy chcemy w artykule umieścić linki do innych artykułów (linki wewnętrzne) albo linki do innych stron internetowych (linki zewnętrzne)? Choć na pierwszy rzut oka wydaje się czarną magią, w rzeczywistości jest bardzo proste. Oto krótki poradnik:

Aby wstawić do artykułu link wewnętrzny (czyli link do innego artykułu na Enkolu) należy fragment tekstu będący linkiem ująć w dwa nawiasy kwadratowe ( [[ ]] ) .

Np. chcemy w zdaniu Stoi na stacji lokomotywa. wstawić link do słowa lokomotywa, a w zdaniu Wls150 to popularna lokomotywa wąskotorowa link do Wls150. Zrobimy to w ten sposób:

Stoi na stacji [[lokomotywa]].

[[Wls150]] to popularna lokomotywa wąskotorowa.

Efekt:

Stoi na stacji lokomotywa

Wls150 to popularna lokomotywa wąskotorowa.

Link w przykładzie pierwszym jest czerwony, bo prowdzi do nieistniejącego artykułu. Kliknięcie na niego spowoduje otwarcie strony z zachętą do jego utworzenia. Trzeba pamiętać żeby wyrażenie będące linkiem umieszczone w podwójnym nawiasie kwadratowym było dokładnie takie samo, jak nazwa artykułu, do którego link ma prowadzić. Należy pamiętac o tym, że pierwsza litera nazwy artykułu jest zawsze duża. W przeciwnym razie link nie będzie działał i będzie czerwony.

Link w przykładzie drugim jest niebieski, bo prowadzi do artykułu istniejącego. Kliknięcie na niego spowoduje otwarcie strony z artykułem, do którego dany link prowadzi.

A co zrobić jeśli chcemy, żeby tekst odnośnika był inny, niż nazwa linkowanego artykułu? Należy po nazwie artykułu umieścić znak pionowej kreski (ang. pipe).

Przykład:

Chcemy podlinkować do artykułu lokomotywa słowo lokomotyw w tym zdaniu Nasza kolej wąskotorowa posiada pięć lokomotyw. Osiągniemy to w następujący sposób:

Nasza kolej wąskotorowa posiada pięć [[lokomotywa|lokomotyw]].

Efekt:

Nasza kolej wąskotorowa posiada pięć lokomotyw.

Jak widać, choć linkujemy do artykułu lokomotywa, to w treści wyświetla się słowo lokomotyw.Linki do artykułów w Wikipedii[edytuj]

Możliwe jest umieszczenie w artykule na Enkolu linku do artykułów w Wikipedii - służy do tego szablon {{W}}. Szablonu można użyć na dwa sposoby:

1. Tekst wyświetlany w treści artykułu jest identyczny z nazwą linkowanego artykułu:

{{W|Artykuł=Nazwa linkowanego artykułu}}

Przykład:

Chcemy w zdaniu Siedzibą Górnośląskich Kolei Wąskotorowych jest Bytom wstawić link do artykułu w Wikipedii zatytułowanego Bytom

Siedzibą Górnośląskich Kolei Wąskotorowych jest {{W|Artykuł=Bytom}}.

Efekt:
Siedzibą Górnośląskich Kolei Wąskotorowych jest Bytom

2. Tekst wyświetlany w treści artykułu jest inny, niż nazwa linkowanego artykułu:

{{W|Artykuł=Nazwa linkowanego artykułu|Tekst=tekst wyświetlany w treści artykułu}}

Przykład:

Chcemy w zdaniu Górnośląskie Koleje Wąskotorowe są nierozerwalnie związane z Górnym Śląskiem wstawić link do artykułu w Wikipedii zatytułowanego Górny Śląsk

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe są nierozerwalnie związane z {{W|Artykuł=Górny Śląski|Tekst=Górnym Śląskiem]]

Efekt:
Górnośląskie Koleje Wąskotorowe są nierozerwalnie związane z Górnym Śląskiem

UWAGA!

  1. Dla odróżnienia od linków prowadzących do artykułów w Enkolu, linki do artykułów w Wikipedii wyświetlane są na niebieskim tle
  2. Linki do artykułów w Wikipedii są napisane na niebiesko niezależnie od tego, czy linkowany artykuł w Wikipedii istnieje, czy też nie. Czerwone linki nie działają.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Linki zewnętrzne to linki odwołujące się do stron poza naszym serwisem, np. do Onetu czy strony tabor.wask.pl. Aby wstawić taki link należy po prostu wpisać adres strony wraz z http://, np.:

http://tabor.wask.pl

Efekt:

http://tabor.wask.pl

A co jeśli chcemy żeby tekst lika był inny niż adres, do którego się on odwołuje? Oto rozwiązanie: Adres, do którego odwołuje się link wraz z tekstem, który ma się wyświetlać w artykule umieszczamy w pojedynczym nawiasie kwadratowym [ ], a adres strony od treści linka, która wyświetli się na stronie oddzielamy spacją. Przykład:

Wpisujemy:
Oto szczegółowy [http://tabor.wask.pl spis taboru].


Efekt:


Oto szczegółowy spis taboru.

I ostatnia możliwość. Jeśli wpiszemy sam tylko adres strony internetowej otoczony pojedynczymi nawiasami kwadratowymi:

[http://tabor.wask.pl]

...to uzyskamy następujący efekt:

[1]Stosowanie linków zewnętrznych[edytuj]Linki zewnętrzne zasadniczo należy stosować wyłącznie w sekcjach Przypisy, Bibliografia lub Linki zewnętrzne znajdujących się pod artykułem, a nie bezpośrednio w jego treści.

Niedozwolone jest umieszczanie w artykule linków o charakterze reklamowym, niezależnie od tego, czego reklamą one są. Czy to firmy, czy to czyjegoś bloga albo prywatnego serwisu. Oczywiście odwołanie do strony firmy czy czyjejś prywatnej strony jest uzasadnione jeśli stanowią one uzupełnienie treści artykułu albo są przywołane jako źródła.