Pomoc:Wstawianie grafik

Z Enkol
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaUWAGA! Aby wstawić grafikę do artykułu musisz ją najpierw przesłać na Enkol lub Wikimedia Commons. W artykułach można umieszczać jedynie pliki znajdujące się w Enkolu lub w Commons. NIE MA MOŻLIWOŚCI wstawienia do artykułu obrazka umieszczonego na serwerze zewnętrznym takim jak ImageShack, czy jakimkolwiek innym!

Jak przesłać plik na Enkol dowiesz się tutaj: Pomoc:Przesyłanie plików na EnkolWstawienie obrazka do artykułu, niezależnie od tego, czy znajduje się on na Enkolu, czy w Wikimedia Commons (repozytornium grafik Wikipedii) przypomina wstawianie linku wewnętrznego - należy nazwę obrazka poprzedzić słowem "Plik:", a całość umieścić w podwójnym nawiasie kwadratowym. Przykład:

[[Plik:Przykład.jpg ]] .

Efekt:

Przykład.jpg

Problem polega na tym, że obrazek wyświetla się w takiej wielkości, w jakiej został przesłany na Enkol. Aby zatem nie psuł układu artykułu należy określić jego szerokość dodając po nazwie obrazka znak pionowej kreski "|", a po nim właściwą szerokość obrazka wyrażoną w pixelach. Przykład:

[[Plik:Przykład.jpg|200px]]

Efekt:

Przykład.jpg

Obrazek wyświetla się po lewej stronie strony, ale tekst znajduje się tylko pod nim i nad nim. Nie ma tekstu obok obrazka. Nie wygląda to najlepiej, warto zatem zrobić tak, aby tekst opływał elegancko obrazek z jego prawej strony.

Wyświetlanie obrazka po lewej stronie artykułu, tekst po prawej[edytuj]A co zrobić jeśli chcemy, aby obrazek wyświetlał się nadal po lewej stronie artykułu, ale żeby był oblany tekstem po prawej stronie? Po kolejnej pionowej kresce "|" należy dodać słowo "left". Przykład:

[[Plik:Przykład.jpg|200px|left]]

Efekt:

Przykład.jpg

Tekst, który wpiszemy poniżej kodu wywołującego obrazek będzie się wyświetlał po jego prawej stronie i będzie go opływał. Obrazek będzie zatem ilustracją otoczoną tekstem umieszczonym nad nim, pod nim i obok niego.

Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst,Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst,Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst,Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst,Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst,Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst,Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst,Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst,Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst,Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst,Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst,Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst,Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst,Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst,Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst,Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekstWyświetlanie obrazka po prawej stronie artykułu, tekst po lewej[edytuj]Jeśli chcemy żeby obrazek znajdował się po prawej stronie artykułu, a tekst po lewej stronie obrazka, to słowo "left" w odnośniku do obrazka zastępujemy słowem "right". Przykład:

[[Plik:Przykład.jpg|200px|right]]

Efekt:

Przykład.jpg

Tekst, który wpiszemy poniżej kodu wywołującego obrazek będzie się wyświetlał po jego lewej stronie i będzie go opływał. Obrazek będzie zatem ilustracją otoczoną tekstem umieszczonym nad nim, pod nim i obok niego.

Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst,Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst,Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst,Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst,Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst,Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst,Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst,Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst,Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst,Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst,Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst,Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst,Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst,Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst,Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekst,Przykładowy tekst, przykładowy tekst, przykładowy tekstWyświetlanie obrazka na środku strony[edytuj]Można także wyświetlić obrazek na środku strony, choć nie wygląda to za dobrze. Żeby to zrobić, to zamiast słowa "right", czy "left" wpisujemy w odnośnik do obrazka słowo "center". Przykład:

[[Plik:Przykład.jpg|200px|center]]

Efekt:

Przykład.jpgJak widać, w przypadku obrazka umieszczonego na środku strony, tekst go nie opływa - jest nad nim i pod nim, ale nie obok i nie wygląda to za dobrze. Dlatego w zasadzie na środku strony umieszczamy tylko takie obrazki, których szerokość jest znacznie większa od wysokości, np. panoramy albo schematy stacji.

W tym miejscu omówiliśmy tylko podstawowe zagadnienia związane z ilustrowaniem artykułów. Jeśli chcesz poznać to zagadnienie szczegółowo, to przeczytaj ten artykuł:

Zaawansowane informacje na temat ilustrowania artykułów