Przekładnia

Z Enkol
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przekładnia - urządzenie lub zespół urządzeń mechanicznych, elektrycznych bądź też hydraulicznych służących do przeniesienia momentu obrotowego od silnika do miejsca wykorzystania dostaczanej mocy.

Przekładnia hydrokinetyczna z wagonu motorowego A20D-P

W lokomotywie mają zastosowanie zarówno przekładnie trakcyjne jak i przekładnie układów pomocniczych.

Przekładnie trakcyjne mają za zadanie dostosowanie prędkości obrotowej kół do prędkości obrotowej silnika oraz poprzez zmianę przełożeń regulację prędkości lokomotywy. Zwiększanie prędkości odbywa się kosztem momentu obrotowego, niskie przełożenia pozwalają wiec jechać z cięższym obciążeniem za to z niższą prędkością. Analogicznie wyższe przełożenia pozwalają jechać szybciej jednak kosztem niższej siły pociągowej.

Rodzaje przekładni[edytuj]

Przekładnie w zastosowaniach kolejowych dzielimy na:

  • mechaniczne - używane w najsłabszych pojazdach ze względu na konieczność używania elementów ciernych podczas ruszania które przy większych mocach mogły by ulec szybszemu zużyciu a nawet spaleniu
  • hydrauliczne - w których czynnikiem przenoszącym energię jest olej hydrauliczny, te zaś dzielimy na:
- hydrostatyczne - które zbudowane są z pompy wyporowej oraz silnika hydrostatycznego
- hydrokinetyczne - w których energia przekazywana jest w postaci energii kinetycznej oleju. Cechą charakterystyczną jest brak sztywnego połączenia wałów zdawczego i odbiorczego
  • elektryczne - w których energia jest przenoszona i przekształcana w postaci prądu elektrycznego. Silnik spalinowy zblokowany jest z prądnicą, która napędza silniki trakcyjne sprzęgnięte z zestawami kołowymi. Moc generowana w prądnicy (a zatem i obciążenie silnika spalinowego) regulowane jest prądem wzbudzania. Im większa moc generowana jest w prądnicy tym większy prąd płynie przez silniki trakcyjne.