Szklarska Poręba Jakuszyce

Z Enkol
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szklarska Poręba Jakuszyce - przystanek osobowy i mijanka na linii kolejowej nr 311 Jelenia Góra - Granica Państwa w km 37,333 leżący na wysokości 886 m n.p.m. W obrębie tego przystanku osobowego znajduje się najwyżej położony punkt sieci kolejowej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (886,05 m n.p.m.).

Zarządcą przystanku osobowego jest Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu stanowiąca jednostkę organizacyjną bez osobowości prawnej Województwa Dolnośląskiego, natomiast zarządcą infrastruktury kolejowej w rozumieniu Ustawy o transporcie kolejowym z dnia 28 marca 2003 (Dz. U. z 2003 r. Nr 86, poz. 789, z późniejszymi zmianami) jest spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Układ torowy przystanku składa się z jednego toru głównego (zasadniczego) oraz jednego toru dodatkowego (zwrotnego) połączonego z torem głównym dwoma rozjazdami (nr 1 od strony przystanku osobowego Szklarska Poręba Huta oraz nr 2 od strony granicy państwa).

Przystanek wyposażony jest w jedną krawędź peronową długości 130 m, tablicę z nazwą przystanku osobowego, wiatę drewnianą, ławkę, gablotę na rozkład jazdy, kosz na śmieci oraz stojak na rowery. Brak oświetlenia i utwardzonej drogi dojazdowej.

Obecnie eksploatowany wyłącznie w ruchu pasażerskim.