Użytkownik:Zgroza/Brudnopis: Różnice pomiędzy wersjami
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
(Gostyń) |
(Góra + nazewnictwo) |
||
| Linia 13: | Linia 13: | ||
| − | |Cukrownia | + | |Cukrownia Baborów |
|OGL | |OGL | ||
| | | | ||
| Linia 22: | Linia 22: | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Kolej Cukrowni Borowiczki|Cukrownia | + | |[[Kolej Cukrowni Borowiczki|Cukrownia Borowiczki]] |
|WP | |WP | ||
|1921-1971 | |1921-1971 | ||
| Linia 32: | Linia 32: | ||
|- | |- | ||
| − | |Cukrownia | + | |Cukrownia Brześć Kujawski |
|CWL | |CWL | ||
|1900-2008 | |1900-2008 | ||
| Linia 42: | Linia 42: | ||
| − | |Cukrownia | + | |Cukrownia Chełmica |
|CWL | |CWL | ||
|1927-ok. 1970 | |1927-ok. 1970 | ||
| Linia 52: | Linia 52: | ||
| − | |Cukrownia | + | |Cukrownia Chełmża |
|CTR | |CTR | ||
| | | | ||
| Linia 61: | Linia 61: | ||
|- | |- | ||
| − | |Cukrownia | + | |Cukrownia Choceń |
|CRA | |CRA | ||
|1916-1933 | |1916-1933 | ||
| Linia 71: | Linia 71: | ||
|- | |- | ||
| − | |Cukrownia | + | |Cukrownia Chybie |
|SCI | |SCI | ||
|1884-ok. 1918<ref>http://www.kolejcieszyn.pl/index.php?s=cukrownia</ref> | |1884-ok. 1918<ref>http://www.kolejcieszyn.pl/index.php?s=cukrownia</ref> | ||
| Linia 80: | Linia 80: | ||
|- | |- | ||
| − | |Cukrownia | + | |Cukrownia Ciechanów |
|WCI | |WCI | ||
| | | | ||
| Linia 89: | Linia 89: | ||
|- | |- | ||
| − | |Cukrownia w | + | |Cukrownia w Częstocice |
|TOS | |TOS | ||
| | | | ||
| Linia 98: | Linia 98: | ||
|- | |- | ||
| − | |Cukrownia | + | |Cukrownia Dobre |
|CRA | |CRA | ||
|1908-2002 | |1908-2002 | ||
| Linia 107: | Linia 107: | ||
|- | |- | ||
| − | |Cukrownia | + | |Cukrownia Dobrzelin |
|EKU | |EKU | ||
|1922-1982 | |1922-1982 | ||
| Linia 116: | Linia 116: | ||
|- | |- | ||
| − | |[[Kolej Cukrowni Garbów|Cukrownia | + | |[[Kolej Cukrowni Garbów|Cukrownia Garbów]] |
|LUB | |LUB | ||
|1908-1974 | |1908-1974 | ||
| Linia 126: | Linia 126: | ||
|- | |- | ||
| − | |Cukrownia | + | |Cukrownia Glinojeck |
|WCI | |WCI | ||
|? | |? | ||
| Linia 136: | Linia 136: | ||
|- | |- | ||
| − | |Cukrownia | + | |Cukrownia Głogów |
|DGL | |DGL | ||
| | | | ||
| Linia 146: | Linia 146: | ||
|- | |- | ||
| − | |Cukrownia | + | |Cukrownia Gniezno |
|PGN | |PGN | ||
| | | | ||
| Linia 155: | Linia 155: | ||
|- | |- | ||
| − | |Cukrownia | + | |Cukrownia Gosławice |
|PKN | |PKN | ||
|1912-1999 | |1912-1999 | ||
| Linia 164: | Linia 164: | ||
|- | |- | ||
| − | |Cukrownia | + | |Cukrownia Gostyń |
|PGS | |PGS | ||
| | | | ||
| Linia 171: | Linia 171: | ||
|Kolei wąskotorowej nie było | |Kolei wąskotorowej nie było | ||
|Bocznica od stacji Gostyń | |Bocznica od stacji Gostyń | ||
| + | |- | ||
| + | |||
| + | |Cukrownia Góra | ||
| + | |DGR | ||
| + | | | ||
| + | | | ||
| + | | | ||
| + | |Kolei wąskotorowej nie było | ||
| + | |Bocznica od stacji Góra | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| − | |Cukrownia | + | |Cukrownia Polska Cerekwiew |
|OK | |OK | ||
| | | | ||
| Linia 185: | Linia 194: | ||
|- | |- | ||
| − | |Cukrownia | + | |Cukrownia Tuczno |
|CIN | |CIN | ||
|x-2003 | |x-2003 | ||
| Linia 195: | Linia 204: | ||
|- | |- | ||
| − | |Cukrownia | + | |Cukrownia Wierzchosławice |
|CIN | |CIN | ||
|x-x | |x-x | ||
| Linia 206: | Linia 215: | ||
| − | |Cukrownia | + | |Cukrownia Żnin |
|CZN, Żnin | |CZN, Żnin | ||
|X-1972<ref>Bogdan Pokropiński</ref> | |X-1972<ref>Bogdan Pokropiński</ref> | ||
Wersja z 09:22, 6 kwi 2017
Lista kolei cukrowniczych w Polsce.
| Zakład | Lokalizacja | Czas działania | Prześwit [mm] | Długość toru | Uwagi | Połączenie z kolejami publicznymi |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cukrownia Baborów | OGL | Kolei wąskotorowej nie było | Bocznica od stacji Baborów[1] | |||
| Cukrownia Borowiczki | WP | 1921-1971 | 600 | 101 | W Płocku (od 1934) | |
| Cukrownia Brześć Kujawski | CWL | 1900-2008 | 750 | w ostatnim okresie tylko bocznica do stacji Brześć | na stacji Brześć Kujawski | |
| Cukrownia Chełmica | CWL | 1927-ok. 1970 | 600[2] | 40 | od 1947 w stacji Lipno | |
| Cukrownia Chełmża | CTR | Kolei wąskotorowej nie było | Bocznica od stacji Chełmża[3] | |||
| Cukrownia Choceń | CRA | 1916-1933 | 750 | 49 km (1928)[4] | Po zamknięciu cukrowni sieć przeszła do Cukrowni Brześć Kujawski | połączenie z kolejami państwowymi na stacji Czerniewice |
| Cukrownia Chybie | SCI | 1884-ok. 1918[5] | 1000 | 8 | bocznica do normalnotorowej stacji Chybie | |
| Cukrownia Ciechanów | WCI | 600[6] | 18 | w stacji Ciechanów z torem normalnym i wąskim MKD | ||
| Cukrownia w Częstocice | TOS | brak kolei wąskotorowej | w stacji Ostrowiec Św. z torem normalnym | |||
| Cukrownia Dobre | CRA | 1908-2002 | 750 | połączenie z Kujawskimi Kolejami Dojazdowymi na stacji Dobre Kujawskie} | ||
| Cukrownia Dobrzelin | EKU | 1922-1982 | 600 | 104[7] | bocznica normalnotorowa do stacji Żychlin, w Strzelcach Kujawskich (??) | |
| Cukrownia Garbów | LUB | 1908-1974 | 750 | 34 | na stacji Nałęczów | |
| Cukrownia Glinojeck | WCI | ? | ? | ? | Wg mapy WIG '35 kolejka wąskotorowa z cukrowni do Płońska, była[8] | Bocznica od stacji Raciąż |
| Cukrownia Głogów | DGL | Kolei wąskotorowej nie było | Bocznica od stacji Krzepów | |||
| Cukrownia Gniezno | PGN | Własnej olei wąskotorowej nie było | Bocznica od stacji Gniezno i Gniezno Wąsk. | |||
| Cukrownia Gosławice | PKN | 1912-1999 | 600 -> 750 | na stacji Gosławice Wąskotorowe/normalnotorowa od stacji Konin | ||
| Cukrownia Gostyń | PGS | Kolei wąskotorowej nie było | Bocznica od stacji Gostyń | |||
| Cukrownia Góra | DGR | Kolei wąskotorowej nie było | Bocznica od stacji Góra | |||
| Cukrownia Polska Cerekwiew | OK | Kolei wąskotorowej nie było | Bocznica od stacji Polska Cerekiew | |||
| Cukrownia Tuczno | CIN | x-2003 | 750 | bocznica normalnotorowa na terenie cukrowni | ||
| Cukrownia Wierzchosławice | CIN | x-x | 750 | Po zamknięciu przejęta przez cukrownię Tuczno | ||
| Cukrownia Żnin | CZN, Żnin | X-1972[9] | 600 | połączenie z Żnińską Koleją Dojazdową i PKP na stacji Żnin |
Przypisy
- ↑ http://www.sbc.org.pl/dlibra/docmetadata?id=151304&from=latest
- ↑ http://750mm.pl/index.php?topic=2909.0
- ↑ http://www.sbc.org.pl/dlibra/docmetadata?id=151304&from=latest
- ↑ Arkadiusz Ciechalski, Cukrownia w Choceniu
- ↑ http://www.kolejcieszyn.pl/index.php?s=cukrownia
- ↑ http://750mm.pl/index.php?topic=4243.0
- ↑ https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolej_w%C4%85skotorowa_cukrowni_Dobrzelin
- ↑ Ciechański, Zarys dziejów kolei cukrowniczych, TTS 11/2015
- ↑ Bogdan Pokropiński