Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych: Różnice pomiędzy wersjami

Z Enkol
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (odnośniki)
m
Linia 10: Linia 10:
 
}}
 
}}
  
'''Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych (FPKW)''' – Organizacja pozarządowa powstała w 1999 roku w celu ratowania, ochrony i renowacji zabytków związanych głównie z kolejami wąskotorowymi. Od 2004 roku fundacja ma status Organizacji Pożytku Publicznego, co oznacza że możliwe jest przekazywanie na jej działalność 1% z podatku dochodowego. Jest także [[Zarządca infrastruktury|zarządcą infrastruktury]]<ref>[http://www.fpkw.org/wp-content/uploads/2011/11/SBinfrastruktura.png Skan świadectwa bezpieczeństwa dla zarządcy infrastruktury kolejowej - FPKW]</ref> i [[operator kolejowy|operatorem kolejowym]]<ref>[http://www.fpkw.org/wp-content/uploads/2011/11/SBprzewoznik.png Skan świadectwa bezpieczeństwa dla przewoźnika kolejowego - FPKW]</ref> na liniach wąskotorowych będących pod jej opieką - obecnie jest to [[Kolej Rogowska]] (w przeszłości także [[Starachowicka Kolej Wąskotorowa]] oraz odbudowywana [[Skansen Kolei Leśnej w Pionkach|kolej leśna w Puszczy Kozienickiej]])
+
'''Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych (FPKW)''' – Organizacja pozarządowa powstała w 1999 roku w celu ratowania, ochrony i renowacji zabytków związanych głównie z kolejami wąskotorowymi. Od 2004 roku fundacja ma status Organizacji Pożytku Publicznego, co oznacza że możliwe jest przekazywanie na jej działalność 1% z podatku dochodowego. Jest także [[Zarządca infrastruktury|zarządcą infrastruktury]]<ref>[http://www.fpkw.org/wp-content/uploads/2011/11/SBinfrastruktura.png Skan świadectwa bezpieczeństwa dla zarządcy infrastruktury kolejowej - FPKW]</ref> i [[przewoźnik kolejowy|przewoźnikiem kolejowym]]<ref>[http://www.fpkw.org/wp-content/uploads/2011/11/SBprzewoznik.png Skan świadectwa bezpieczeństwa dla przewoźnika kolejowego - FPKW]</ref> na liniach wąskotorowych będących pod jej opieką - obecnie jest to [[Kolej Rogowska]] (w przeszłości także [[Starachowicka Kolej Wąskotorowa]] oraz odbudowywana [[Skansen Kolei Leśnej w Pionkach|kolej leśna w Puszczy Kozienickiej]])
  
 
== Działalność Fundacji ==
 
== Działalność Fundacji ==

Wersja z 19:46, 28 gru 2011

Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych
FPKW
Data założenia 1999
Adres ul. Dworcowa 37,
95-063 Rogów
Status OPP tak
Numer KRS 0000061869
NIP 526 26 54 001
http://www.fpkw.org

Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych (FPKW) – Organizacja pozarządowa powstała w 1999 roku w celu ratowania, ochrony i renowacji zabytków związanych głównie z kolejami wąskotorowymi. Od 2004 roku fundacja ma status Organizacji Pożytku Publicznego, co oznacza że możliwe jest przekazywanie na jej działalność 1% z podatku dochodowego. Jest także zarządcą infrastruktury[1] i przewoźnikiem kolejowym[2] na liniach wąskotorowych będących pod jej opieką - obecnie jest to Kolej Rogowska (w przeszłości także Starachowicka Kolej Wąskotorowa oraz odbudowywana kolej leśna w Puszczy Kozienickiej)

Działalność Fundacji

W latach 1999-2001 działania Fundacji skupiły się na zakupach zagrożonego likwidacją taboru wąskotorowego na tor o prześwicie 600 i 750 mm. W zbiorach organizacji znajduje się obecnie kilkadziesiąt wagonów pasażerskich i towarowych, pługi odśnieżne, kilka lokomotyw spalinowych i wagonów motorowych, dwa parowozy Px48, oraz parowóz Orenstein&Koppel 7900.

Obecnie Fundacja prowadzi muzealną Kolej Wąskotorową Rogów – Rawa – Biała, będącą pierwszą polską inicjatywą mającą na celu prowadzenie i rewitalizację linii kolejowej z zachowaniem historycznych uwarunkowań. Większość prac prowadzonych przez FPKW jest wykonywana przez wolontariuszy.

W 2003 roku FPKW reaktywowała, a do 2007 roku zarządzała Starachowicką Koleją Wąskotorową, a także prowadziła w latach 2002-2009 odbudowę Kolei Leśnej w Pionkach. Obecnie obydwie te inicjatywy są kontynuowane przez miejscowe organizacje.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przypisy



Ta strona zawiera treści z Wikipedii. Oryginalny artykuł był umieszczony pod nazwą Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych. Lista autorów jest dostępna w historii strony. Tekst z Wikipedii jest udostępniony na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.