Dyskusja użytkownika:Ptr

Z Enkol
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

dyskusje techniczne[edytuj]

Zachęcam do zapoznania się i dołączenia do dyskusji związanych z uruchamianiem tego cuda: Portal społeczności/techniczne Phinek Phinek 17:07, 7 cze 2011 (CEST)

Uprawnienia admina i redaktora[edytuj]

Dla ułatwienia Ci pracy nadałem Ci uprawnienia admina i redaktora. Jako admin masz prawo nadawać uprawnienia redaktora. Na razie, co prawda, nie ma za bardzo komu, ale jak by się pojawili nowi użytkownicy, to nia nadawaj ich proszę, zbyt pochopnie. Pozdrawiam Paweł Niemczuk 19:16, 7 cze 2011 (CEST)

Logo FPKW[edytuj]

Piotrze, czy logo Fundacji jest public domain albo dostępne na podstawie wolnej licencji (GNU, Creative Commons) albo posiadasz prawa do jego wykorzystania? Zasadniczo nie sądzę, żeby ktokolwiek z Fundacji robił problemy w związku z tym, że wykorzystałeś logo w artykule o niej, ale chodzi raczej o zasadę. Pozdrawiam Paweł Niemczuk 19:28, 9 cze 2011 (CEST)

Tak, jak mówię - nie spodziewam się, żeby ktokolwiek z Fundacji robił nam problemy, ale radziłbym bardzo, ale to bardzo ostrożnie z tzw. dozwolonym użytkiem - można na tym nieżle popłynąć. Tzn. dozwolony użytek niby jest dozwolony, ale właściciel praw do utworu (dzieła) zawsze może się domagać za to kasy. Tak swoją drogą - trzeba opracować / importować z Wikipedii szablony licencji i opisu zdjęć.

I przy okazji kolejna sprawa - jeśli masz jakiekolwiek pomysły, czy propozycje odnośnie szablonu strony głównej, to śmiało. To, co wrzuciłem, wrzuciłem testowo, żeby potrenować i ewentualnie udoskonalić / zmienić / przrobić / wywalić całkiem :) Paweł Niemczuk 19:49, 9 cze 2011 (CEST)

Strona główna[edytuj]

W sumie jest prymitywna. W zasadzie składa się z szablonu {{Panel głównej}} i wstawionych do niego segmentów z treścią poszczególnych "ramek" w postaci kolejnych szablonów, np. {{Grafika na medal}}, czy {{Promowane}}. Szablon "Panel głównej" ma 5 parametrów - ich opis znajdziesz w samym szablonie. W sumie banalnie to proste. Trzeba tylko przypomnieć sobie podstawy HTML-a i co nieco o CSS-ach. Paweł Niemczuk 20:06, 9 cze 2011 (CEST)

Licencje do zdjęć[edytuj]

Opracowałem szablony licencji do zdjęć. Mam prośbę - powstawiaj do zdjęć, które wrzuciłeś do serwisu infoboksy i właściwe licencje. W przypadku zdjęć importowanych z Wikipedii (Wikimedia Commons) wrzuć licencję CC, Jesłi to Twoje zdjęcia, to wybierz właściwą - Creative Commons, public domain albo zastrzeż wszelkie prawa i uzupełnij właściwie szablon "Plik-opis". Skrótowy opis licencji znajdziesz na razie tutaj: Szablon:Plik-opis/opis. W razie pytań pisz na mojej stronie dyskusji albo na gg: 2479265. Swoją drogą - podaj mi proszę swoje gg albo inny kontakt do siebie. Paweł Niemczuk 20:11, 10 cze 2011 (CEST)

Grafiki[edytuj]

Zauważyłem, że foto w artykule na medal zniknął, choć link jest prawidłowy. Nie wiem, z czego to wynika. Grafika nie jest też widoczna w samym artykule - przypuszczam, że problem (ale nie wiem jaki) leży w samym zdjęciu. Coś mu się porobiło. Nie mam pojęcia, o co chodzi. Inne zdjęcia wyświetlają się, jak należy... Paweł Niemczuk 00:40, 11 cze 2011 (CEST)

 • Nie mam pojęcia, o co chodzi. Ja takiego problemu nie mam. Nie pokazuje mi się tylko nieszczęsny A20D-P i to niezależnie od tego, czy oglądam go na stronie głównej, w arcie na medal, czy w zasadniczym artykule....

Tak przy okazji - masz jakieś gg albo skajpa? Łatwiej by było na bieżąco gadać, zwłaszcza, że mam parę spraw do obgadania. Jeśli nie chcesz tu pisać (w końcu każdy to może widzieć), to wyślij mi na majla: kudlok (maupa) gmail (dot) com Paweł Niemczuk 01:14, 11 cze 2011 (CEST)

Grafiki podmienione, wszystko działa. Skoro zepsułem, to trzeba było i naprawić :) Nie musisz się już kłopotać. Aha, opisy, licencje itd. skopiowałem ze starych plików. Pozdr Paweł Niemczuk 02:35, 14 cze 2011 (CEST)

Drzewo kategorii[edytuj]

Piotrze przyjmij ukłon z mojej strony za Twój wielki wkład w tworzenie drzewa katalogowego. Zapewne to co zaproponowałeś będzie jakoś tam podlegało modyfikacjom, ale to już wyjdzie dopiero wraz z rozwojem artykułów - na dzień dzisiejszy, jest to mistrzostwo. --Phinek 00:08, 14 cze 2011 (CEST)

Zerknij: [[1]] Phinek 08:17, 15 cze 2011 (CEST)

przebieg służby[edytuj]

Już wiem co nie bangla... czyli dociekania znakowe dowiodły mnie w końcu do niezamkniętego odwołania do Lyd1 - zobacz jak to działa u mnie w brudnopisie.

Przy okazji trochę stuningowałem infobox

Zdjęcie do artykułu o Wls150[edytuj]

Elo! Jak tworzyłeś art, to załadowałeś zdjęcie dwóch lidek w Rogowie. Problem w tym, że plik zawiera w nazwie znak "+", który powoduje, że oprogramowanie głupieje i pliku nie wyświetla (tzn. jakimś cudem wyświetla w starych wersjach artykułu, a w nowych nie). Czy mógłbyś go załadować jeszcze raz pod zmienioną nazwą, bez "+"? Może to pomoże... Paweł Niemczuk 06:54, 23 cze 2011 (CEST)

polecenia wiersz/nagłówek dodaj[edytuj]

Piotrze, już wiem na czym polega problem z infoboksem. Wcześniej nie miałem okazji się temu przyjrzeć, ale dziś zajrzaełem. Otóź jeśli wpiszesz kod

{{{Tekst}}}, to jeśli zmienna "Tekst" nie wystąpi w szablonie, to wyświetli się jego kod. Jeśli wystąpi, to wyświeetli się tekst zmiennej. Jeśli chcesz tego uniknąć,to stosuj następujące rozwiązanie:

{{{Tekst|)))

Efekt jest taki, że jeśli zmienna jest pusta (tzn. dane pole infoboksu jest niewypełnione), to nie wyświetla się nic. Testowo wrprowadziłem to w infobox "Kolej wąskotorowa" w pole "Cel założenia". Jeśli nie wpiszę nic, to cały wiersz się nie pokazuje. Nie ma pustych linijek ani, co gorsza, kodu szablonu na stronie. PozdrawiamPaweł Niemczuk 02:53, 30 cze 2011 (CEST)

Yo, man :) Nie mogłem sobie przypomnieć, gdzie poruszałeś temat. Trzeba poczekać aż sie Phinek z robotą obgoni, on rozgryzał działanie funkcji #if, która odpowiada za znikanie niepotrzebnych wierszy... Być może coś grzebał przy szablonie i poznieniał, trudno mi powiedzieć. Jak skończę zabawę z licencjami i helpem to też się temu przyjrze, Ewentualnie jeszcze raz zaimportuję cały szablon wiersz/dodaj i nagłówek/dodaj z Wiki i zobaczymy, czy zagada - może coś po prostu namieszaliśmy?Paweł Niemczuk 22:45, 30 cze 2011 (CEST)

Czujnoć :)[edytuj]

Cześć! Dzięki za czujność, wyłapanie i usunięcie wandalizmów! Pozdr Paweł Niemczuk 14:51, 14 lip 2011 (CEST)

L45H - strony poszczegolnych lokomotyw[edytuj]

Cześć! Żeby nie mnożyć bez potrzeby stron (przecież z samych Lxd2 byłoby ich przeszło 120) proponuję, żeby każdemu egzemplarzowi była poświęcona podstrona, czyli np:

L45H/20221

Pozdrawiam Paweł Niemczuk 21:57, 11 sie 2011 (CEST)

Proponuję podstrony z tej przyczyny, że mechanizm Wiki pozwala wyświetlać i wyszukiwać hurtem wszystkie podstrony danej strony. Natomiast strona o nazwie "L45H:xxxxx" jest z punktu widzenia oprogramowania osobną stroną, w żaden sposób nie związaną z hasłem L45H. I właśnie z przyczyn technicznych wolę rozwiązanie z podstronami.

Oczywiście też się nie upieram - rozwiązanie z podstronami gdzieś tam wypłynęło podczas dyskusji z Phinkiem, bodaj na żywo i jakoś się do niego przyzwyczaiłem, hehe. Jeśli uważasz to za stosowne, to możemy poddać sprawę pod dyskusję. Paweł Niemczuk 23:43, 11 sie 2011 (CEST) Aaa, takie buty - jakoś do tej pory umknęła mi ta sprawa z Wls150 z dwukropkiem. Tak patrząc na datę utworzenia tejże strony, to wydaje mi się, że to był jakiś Phinkowy eksperyment, który tylko przez niedopatrzenie nie został przeniesiony / usunięty. Dobra, zmykam trochę pospać po pracy. 3maj się. Paweł Niemczuk 05:53, 12 sie 2011 (CEST)

802S - ilustracja[edytuj]

Dodaj proszę (albo poproś Shaggy'ego o to) licencję do ilustracji. Pozdrawiam Paweł Niemczuk 14:37, 5 wrz 2011 (CEST)

Atak botów[edytuj]

Cześć, w związku z trwającym od 3 dni atakiem botów zablokowałem możliwość edycji i tworzenia stron przez niezalogowanych / niezarejestowanych użytkowników. Obecnie edycje mogą być wykonywane tylko przez zarejestrowanych i zalogowanych userów. No i dzięki za pomoc i czujność! Pozdrawiam Paweł Niemczuk 19:30, 10 paź 2011 (CEST)

Nie zastosowałem żadnej autoryzazji przy zakładaniu konta. Na razie nie widzę takiej potrzeby. Jeśi pojawią się boty zakładające konta, to wtedy rozważę takie rozwiązanie. Pozdr Paweł Niemczuk 02:39, 11 paź 2011 (CEST)

Szablon "Opis"[edytuj]

Yo! Mam prośbę: przy opisywaniu uploadowanych zdjęć używaj szablonu "Opis", a nie "Plik-opis". Ten drugi jest tylko ze względu na to, że nie chciało mi się przerabiać opisów zdjęć załadowanych daaaawno temu :) Pozdr Paweł Niemczuk 23:18, 11 paź 2011 (CEST)

Przeddzidzia i inne śrubki[edytuj]

Tworząc kolejną jednostkę słownikową / zalążek artykułu kieruję się słownikiem UIC i możliwością połączenia kilku jednostek słownikowych w jedno - stąd np. Łożysko osiowe toczne które oryginalnie w słowniku występuje jako 4 różne pozycje (152, 153, 167 i 175). Jednak wówczas, gdy w różnych językach (zwłaszcza w niemieckim) jest problem z klarownym połączeniem kilku jednostek w jedną to wówczas tworzę osobne zalążki artykułów. I tak właśnie koło bose to np po niemiecku "Radkörper" zaś gdy jest to koło bose z tarczą podwójnie sfalowaną to nazywa się ono "Radscheibe 2fach gewellte" - podobnie w innych językach. Różnica jest zbyt duża, aby można było te dwa artykuły łatwo połączyć. Kolejna jest sprawa, ze tak jak jest obecnie też ułatwia późniejsze pisanie przyszłościowych artykułów, gdyż wystarczy np. w opisie wagonów SA110 podać że posiadają one koła z kołem bosym o tarczy podwójnie falowanej. Podobnie inne części tak jak np. przedpiaście są łatwo definiowalne jako osobne części i posiadają konkretną nazwę, stąd warto je osobno zdefiniować mimo, że np. samo przedpiaście będzie również pośrednio zdefiniowane przy opisie budowy osi. Jacek Fink-Finowicki 17:42, 21 gru 2011 (CET)

Spamboty[edytuj]

Hej ho! Pierwszym zabezpieczeniem przed spam-botami było zablokowanie możliwości edycji przez użytkowników niezarejestrowanych. Jest to niewielkie ograniczenie i w zasadzie chyba nikogo rozsądnego nie jest w stanie zniechęcić do udzielania się na Enkolu. Dalej idących ograniczeń jednak nieco się obawiam. Projekt ma być z założenia otwarty, a każde ograniczenie nas od tego ideału oddala. Na razie ilość spam-botów nie jest jakaś koszmarna, dajemy radę. To kilka sztuk na tydzień. Zainstaluję wkrótce dodatek pozwalający usuwać użytkowników, to się ich konta będzie usuwało, żeby niepotrzebnie nie nabijały statystyk i nie zaśmiecały bazy userów. Jeśli jednak częstotliwość ataków spam-botów zaczęłaby wzrastać, to poszukam dodatku, który pozwoli zastosować weryfikację kont, coś w stylu tego, co jest na 750mm.pl. Ale uważam to za rozwiązanie, które należy stosować tylko w razie bezwzględnej konieczności. Pozdawiam Paweł Niemczuk 18:24, 27 gru 2011 (CET)

Bry! Mam taką propozycję - zanim zablokujemy nowego użytkownika, poczekajmy i zobaczmy, co robi. Fakt, że szansa na to, że to żywy człowiek, nowy edytor, są niewielkie (na razie, hehe) i niemal na pewno to kolejny spambot, niemniej jednak dajmy mu szansę - głupio by było na przywitanie zbanować nowego edytora, hehe. Pozdrawiam serdecznie. Paweł Niemczuk 17:14, 4 lut 2012 (CET)

Taaa, odpowiedziałem na swojej stronie dyskusji zamiast na Twojej, hehe. Chciałem powiedzieć, że rozejrzę się za jakimiś rozszerzeniami pozwalającymi wprowadzić jakąś kontrolę rejestrujących się nowych userów - jakieś KAPCHA, czy coś w tym stylu. W ciągu najbliższych kilku dni dam znać o wynikach poszukiwania. Paweł Niemczuk 21:14, 4 lut 2012 (CET)

Zarządcy[edytuj]

A co sądzisz o tym, żeby zarządców wąskotorowych wsadzić do osobnej listy? Zwłaszcza, że te listy, które mamy w artykule są uźródłowione, a dane "wąskotorowe" będą pochodziły z naszych badań i dociekań. Paweł Niemczuk 17:55, 28 gru 2011 (CET)

Słownik[edytuj]

Właśnie teraz się skupiam nad dokładnie takim działaniem o jakim piszesz. I zmierzam robić to w 2 równoległych działaniach:

 • dodawanie tłumaczeń - przykład: Pg (gwint)
 • dodawanie treści do zalążków - przykład Zestaw kołowy --Jacek Fink-Finowicki 14:58, 2 sty 2012 (CET)

  Opisy plików[edytuj]

  Hej ho! Wrzucając pliki używaj proszę szablonu {{Opis}}. Szablon o nazwie {{Plik-opis}} jest przestarzały i jest w serwisie tylko ze względu na wsteczną kompatybilność (nie chciało mi się zmieniać opisów dawno wrzuconych plików, w których stary szablon jest wykorzystywany). Pozdrawiam Paweł Niemczuk 19:49, 3 sty 2012 (CET)

  Plik z mapą[edytuj]

  Hej! Taka sprawa - wrzuciłeś plik Węzeł Rawa Mazowiecka. Mam pytanie - na jakim ono jest podkładzie? Z którego roku on pochodzi? Pytam, bo mapy są objęte ochroną praw autorskich i nie można ich sobie o tak powielać. Wyjątkiem są mapy stare, do których prawa autorskie już wygasły. Pozdrawiam Paweł Niemczuk 04:41, 9 sty 2012 (CET)

  Zasadniczo sądzę, że jeśli mapa ma 70 lat albo i więcej, to nie ma się czego obawiać. Nie oczekiwałem od Ciebie, że usuniesz plik - po prostu dla spokoju sumienia chciałem się upewnić. :) Pozdrawiam Paweł Niemczuk 18:18, 9 sty 2012 (CET)

  Strona użytkownika / babelki[edytuj]

  Chciałem nieśmiało zachęcić do dopieszczenia stron użytkownika - napisanie tego i owego, wstawienie babelków. Myślę, że będzie przydatne, a dwa - na pewno będzie efektowniejsze niż sam tylko goły tekst. Pozdr. Paweł Niemczuk 17:03, 29 sty 2012 (CET)

  Wow, jesteś szybszy niż myśl i błyskawica razem wzięte! :) Elegancko! Paweł Niemczuk 18:21, 29 sty 2012 (CET)

  L45H/20850[edytuj]

  Hej ho! W/w lokomotywa stacjonuje na Lößnitzgrundbahn - jest to nawet napisane pod zdjęciami, które zlinkowałeś do artykułu. Ponadto potwierdza to strona tejże kolei (spis taboru na niej) oraz moja osobista bytność na Weisseritztahlbahn i rozmowa z tamtejszymi kolejarzami. Obie koleje są zarządzane przez to samo stowarzyszenie. Btw zarządza ono jeszcze trzecią, ale nie pamiętam, jak się ona nazywa. Pozdrawiam Paweł Niemczuk 21:51, 2 lut 2012 (CET)

  Loki ex HP[edytuj]

  Yo, odpowiedziałem na Twoje pytanie na 750. Paweł Niemczuk 22:39, 2 lut 2012 (CET)

  Usuwanie i integrowanie użytkowników[edytuj]

  Cześć. W Dziale technicznym zamieściłem informacje na temat rozszerzenia umożliwiającego integrowanie oraz usuwanie użytkowników. Pozdrawiam Paweł Niemczuk (dyskusja|wkład|rejestr|blokady|zablokuj|uprawnienia|) 16:51, 12 lut 2012 (CET)

  Problem z przesłaniem pliku[edytuj]

  Cześć! Problem polegał na tym, że plik miał 2,5 MB i był za duży. Ze względu na to wywołał awarię oprogramowania. Oprócz tego, że się sam nie wyświetlał, to powodował błąd skryptu, uniemożliwiał podgląd listy przesłanych plików oraz listy ostatnio przesłanych plików. Żeby problem zlikwidować plik musiałem usunąć. Piszesz, że plik był mniejszy - miałeś na myśli rozmiar w pikselach, czy rozmiar w kilobajtach? Jeśli to drugie, to może próbowałeś wysłać nie tę wersję, którą planowałeś? Pozdrawiam Paweł Niemczuk (dyskusja|wkład|rejestr|blokady|zablokuj|uprawnienia|) 04:09, 23 lut 2012 (CET)

  Hmmm, to nie wiem, o co chodzi. Może struktura pliku była jakaś dziwna, czy coś. To w sumie trzeci przypadek gdy jakiś plik z niewiadomych przyczyn generuje problemy (nie wyświetla się albo generuje błędy oprogramowania), choć, na oko, wydaje się być ok. Spróbuj go może obrobić za pomocą innego programu? A png jaki będzie miał rozmiar? Paweł Niemczuk (dyskusja|wkład|rejestr|blokady|zablokuj|uprawnienia|) 17:18, 23 lut 2012 (CET)

  Miałem ostatnio podobny problem z przesłaniem sporego pliku, jak Ty. Przeszukałem internet w poszukiwaniu rozwiązania problemu. Otóż, jak się okazuje, często powstaje on gdy nazwa pliku na Twoim komputerze oraz nazwa podana w rubryce "nazwa docelowa" się różnią. Zastosowałem takie rozwiązanie, że zmieniłem nazwę pliku na taką, jaka mi pasowała przed przesłaniem na Enkol i podczas przesyłania pliku do serwisu nazwę oryginalną i docelową pozostawiłem takie same. Pomogło. Pozdrawiam Paweł Niemczuk (dyskusja|wkład|rejestr|blokady|zablokuj|uprawnienia|) 04:18, 18 mar 2012 (CET)

  ad. 411D[edytuj]

  Dzięki za poprawki :)Skubihenio 19:11, 11 mar 2012 (CET)

  Infoboks "wagon"[edytuj]

  Rzuć proszę okiem na projekt infoboksu wagonu. Czy coś dodać, ująć? I gdyby udało Ci się ustalić, dlaczego wyskakują mi jakieś śmieci w postaci fragmentu kodu - ja najwyraźniej już dostałem oczopląsu. Projekt znajduje się tutaj. Pozdrawiam Paweł Niemczuk (dyskusja|wkład|rejestr|blokady|zablokuj|uprawnienia|) 15:07, 24 mar 2012 (CET)

  Yo, dzięki za uwagi :) Co do samego infoboksu, to nie jest on przeznaczony tylko do Ziehli, a do wszelkich możliwych wagonów towarowych. Zacząłem akurat od Ziehli bo ... tak wyszło :) Co do rubryki "skreślenie ze stanu", to poniżej jest rubryczka "złom", która wg mojego założenia ma zawierać informacje "tak / nie". Z resztą wszystkich wagonów z GKW będzie mniej więcej 8000-10.000, a tych, które nadal istnieją będzie góra 200.
  A całość odnośnie oznaczeń, przebudów i złomowania faktycznie przerobię na "Przebieg służby" i będzie git. Prościej i przejrzyściej - masz rację.
  I na koniec - mógłbyś mi, Piotrze, podesłać majlem swój nr telefonu? Już kiedyś go dostałem od Ciebie albo od Jacka, ale mi wcięło... :)
  Paweł Niemczuk (dyskusja|wkład|rejestr|blokady|zablokuj|uprawnienia|) 17:06, 25 mar 2012 (CEST)

  WikiKonferencja[edytuj]

  Zerknij na: Dyskusja_użytkownika:Paweł_Niemczuk#WikiKonferencja - Dobrze jakbyś zerknął swoim okiem na nasz pomysł i wyszukał słabych punktów do szybkiej poprawy. Jacek Fink-Finowicki (dyskusja|wkład|rejestr|blokady|zablokuj|uprawnienia|) 14:08, 29 maj 2012 (CEST)

  Chodzi raczej o spotkanie się np. w środę. Na razie kontakt z Pawłem mi się urwał (numer mam zapisany w starej uszkodzonej komórce) więc próbuję tak go złapać... a jak już leci na publicznym, to czemu nie umówić się od razu we trójkę i podyskutować o pomysłach? Jacek Fink-Finowicki (dyskusja|wkład|rejestr|blokady|zablokuj|uprawnienia|) 17:06, 29 maj 2012 (CEST)

  1MW[edytuj]

  Racja... trzeba scalić i wypierniczyć mojego knota Jacek Fink-Finowicki (dyskusja|wkład|rejestr|blokady|zablokuj|uprawnienia|) 00:30, 9 mar 2013 (CET)

  Kopę lat![edytuj]

  Panie Piotrze szanowny, jakże miło mi Szanownego Pana po długiej nieobecności znów zobaczyć działającego na Enkolu!

  A z innej beczki - jak być może wiesz, przenieśliśmy się z Enkolem na własny serwer. Mamy dużo większe możliwości itd. Czy masz jakieś uwagi co do funkcjonowania serwisu? Jakieś życzenia odnośnie rozszerzeń, funkcjonalności itp.? Ogólnie może jakieś propozycje, pomysły i tak dalej? Pozdrawiam! Paweł Niemczuk (dyskusja|wkład|rejestr|blokady|zablokuj|uprawnienia|) 23:00, 6 cze 2014 (UTC)

  WLs40/462/62[edytuj]

  Cześć! Z opisu w treści artykułu wynika, że maszyna jest w rezerwie, czyli sprawna. No, może wymaga drobnego przygotowania typu zalanie chłodziwa, uzupełnienie olejów itd. Jeśli dobrze kombinuję, to może lepiej by było zmienić status na "sprawna" z uwagą, że jest rezerwą? "Odstawiona" raczej sugeruje, że coś jej dolega. Pozdrawiam! Paweł Niemczuk (dyskusja|wkład|rejestr|blokady|zablokuj|uprawnienia|) 23:30, 23 paź 2015 (UTC)

  Szablon "Powrót"[edytuj]

  Cześć! Po pierwsze - dzięki za kolejne edycje i interesujące iformacje o trzech kolejnych lokomotywach. O ile jeszcze dość łatwo śledzić i aktualizować info o Faurach, lidkach i innych w miarę dużych maszynach, to losy "planktonu kolejowego" często nikną gdzieś w mrokach niepamięci. Po drugie - bardzo cenię staranność z jaką edytujesz. Dbasz o szczegóły licencji fotografii, o staranne wpełnienie szablonów - wyrazy głebokiego uznania. Dziękuję! Świetna robota! Chciałbym tylko dodać, że nie ma już potrzeby dodawania szablonu "Powrót". Dość dawno temu wprowadziłem zmianę, która na górze podstrony konkretnego egzemplarza wstawia link do artykułu głównego. To się po angielskiemu nazywa "bread crumbs", a po polsku zwą to "okruszki chleba". Szablon "powrót" stał się, moim zdaniem, zupełnie zbędny. Stworzyłem go kiedyś na szybko, jako prowizorkę. Jest brzydki i w ogóle. Nie popisałem się :) Krótko mówiąc - jako że powtarza on niepotrzebnie istniejącą funcjonalność i straszy swoim wyglądem, postanowiłem go usunąć. Pozdrawiam serdecznie! Paweł Niemczuk (dyskusja|wkład|rejestr|blokady|zablokuj|uprawnienia|) 04:18, 9 mar 2016 (UTC)

  Domyśliłem się, że, najzwyczajniej w świecie, tworzysz artykuły na podstawie gotowego szablonu. No i przypadkiem się nie przejmuj, to żaden problem. No i zawsze mamy narzędzia, które pozwalają masowo edytować artykuły zawierające np. przestarzały szablon albo wpis typu "sprawna" zamiast "sprawny". A z innej beczki - byłbym wdzięczny gdybyś zechciał wyrazić swoją opinię na temat zmian na stronie głównej. Zajrzyj, bardzo proszę, na nasze wewnętrzne enkolowe forum i skrobnij słów parę. Tylko bardzo proszę - szczerze, a nie dyplomatycznie :) Pozdrawiam! Paweł Niemczuk (dyskusja|wkład|rejestr|blokady|zablokuj|uprawnienia|) 16:00, 9 mar 2016 (UTC)
  Żółta skrzynka była rozwiązaniem tymczasowym, a prowizorki, jak wiadomo, są najtrwalsze, heh. A że tak się złożyło, że dział encyklopedyczny jakoś nam trochę oklapł, a za to Archiwum zaczęło się rozwijać, uznałem, że dobrze by było wyeksponować je na głównej. A przy okazji zlikwidować prowizory i pstrokacizny. A co do narzędzi masowej edycji - to fakt, trzeba ich używać ostrożnie. W celu minimalizacji wystąpienia niepożądanych edycji, jak ta z wywołaniem pliku w infoboksie, należy starannie dobierać kryteria wyszukiwania tekstu do zastąpienia. Najlepiej jest używać wyrażeń regularnych - prawidłowe ich użycie redukuje ryzyko przypadkowych podmian do niemal zera. Rzecz w tym, że np. ja nie potrafię ich używać. A i jeszcze co do archiwum - szykuje nam się w najbliższym czasie sporo nowego materiału. I będzie to materiał obszerny, interesujący, a co najważniejsze - bardzo przydatny dla funkcjonujących obecnie kolei wąskotorowych. Będzie też sporo archiwalnych instrukcji. Latem można się spodziewać sporej dawki archiwaliów z GKW (rusza akcja digitalizacji archiwum) oraz materiałów z innych kolei, które jakimś dziwnym zrządzeniem Dyrekcji Kolei Dojazdowych znalazły się na Rozbarku i Karbiu. Będzie się działo! Paweł Niemczuk (dyskusja|wkład|rejestr|blokady|zablokuj|uprawnienia|) 17:05, 9 mar 2016 (UTC)

  Rok a okres[edytuj]

  Cześć. Co do roku / zakresu to był mój błąd - po prostu przygotowując "wsad" dla bota źle przygotowałem źródłowy plik tekstowy, z którego bot sobie zasysał dane. Muszę się przyjrzeć sprawie i obmyślić sposób poprawienia błędu. Już nawet nie pamiętam, co ładowałem botem. Na pewno L45H, możliwe, że WLs150 i 180... Sprawdzę. Możliwe, że da się to poprawić za pomocą strony specjalnej "zastąp tekst". W najgorszym razie trzeba będzie (chyba) jeszcze raz odpalić bota. Ale rzecz w tym, że wiem, jak tworzyć strony za jego pomocą, a nie wiem, jak modyfikować. Chodzi o to, że od czasu utworzenia stron zaszło wiele zmian. Zmieniły się miejsca stacjonowania, stan, oznaczenia, dodano zdjęcia i tak dalej. Podsumowując przydługi wywód - da się, ale muszę obczaić, jak się do sprawy zabrać. A jeśli chodzi o rodzaj gramatyczny "sprawny", czy sprawna, to rozbieżności zostały wprost skopiowane z bazy "tabor.wask.pl". Część ujednoliciłem, części nie. Ale to jest akurat żaden problem, bo to można bez problemu załatwić za pomocą strony specjalnej "zastąp tekst". Muszę tylko sprawdzić, jak ustawiłem formę we właściwościach semantycznych (to takie rozszerzenie do naszego oprogramowania, które pozwala tworzyć kwerendy na podstawie artykułów, na razie niemal niewykorzystywane - dokładnie t jest Semantic MediaWiki). Na dobrą sprawę, jeśli masz ochotę, to, jako admin, możesz zająć się tym sam w wolnych chwilach. Tylko trzeba sprawdzić / ustalić, która forma gramatyczna powinna być stosowana.

  No i jeszcze a propos bota - mam bardzo dużo list fabrycznych: Fabloku, Konstalu i tak dalej. Bot wkrótce znów się ożywi. I właśnie tu prośba do Ciebie (wcześniej wyrażona na naszym wewnętrznym Enkolowym forum). Prośba o propozycję informacji, jakie powinny być zawarte w infoboksie o wagonie tramwajowym. Po ustaleniu tego chcę zabotować listę fabryczną wagonów typu 10N (i pochodnych), 102N i 13N. Mam cichą nadzieję, że dzięki temu uda nam się przyciągnąć jakiegoś tramwajarza. Albo dwóch. No i zwiększyć liczbę edytorów, a i popularność. To tyle ględzenia wieczorową porą. Pozdrawiam Paweł Niemczuk (dyskusja|wkład|rejestr|blokady|zablokuj|uprawnienia|) 01:18, 1 kwi 2016 (UTC)

  Lokomotywa spalinowa infobox[edytuj]

  Cześć. Dawno dawno temu (niemal rok) zwróciłeś uwagę, że w infoboksie wyświetlają się enigmatyczne nawiasy klamrowe w miejscu pustych (nieżywanych w danym przypadku) parametrów. Temat załatwiony, trzeba było nie tyle poprawić wywołanie szablonu na stronach, co kod samego szablonu. Załatwione. Pozdrawiam Paweł Niemczuk (dyskusja|wkład|rejestr|blokady|zablokuj|uprawnienia|) 19:18, 25 lut 2017 (CST)

  Numery wuelesek[edytuj]

  Cześć. Dzięki za zajęcie się sprawą pochachmęconych numerów wuelesek z KJ. Wiem o sprawie od dłuższego czasu, na długo nim art ukazał się drukiem - jednak wiecznie zapominałem się tym zająć :) Krótko mówiąc: wyręczyłes mnie i moją sklerozę, hehe. 3maj się, miłego wieczoru Paweł Niemczuk (dyskusja|wkład|rejestr|blokady|zablokuj|uprawnienia|) 01:07, 15 maj 2020 (UTC)