Posterunek ruchu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Enkol
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „'''Posterunek ruchu''', wśród miłośników określany nastawnią jest miejscem służącym do prowadzeniu ruchu pociągów. Posterunki dzielą się na '''następcze...”)
 
(merytoryczne)
Linia 1: Linia 1:
'''Posterunek ruchu''', wśród miłośników określany nastawnią jest miejscem służącym do prowadzeniu ruchu pociągów.
+
'''Posterunek ruchu''' - [[punkt eksploatacyjny]] na [[sieć kolejowa|sieci kolejowej]], którego zadaniem jest zapewnienie bezpiecznego i sprawnego prowadzenia ruchu kolejowego.  
  
Posterunki dzielą się na '''następcze''', '''osłonne''' oraz '''pomocnicze'''.
+
== Podział posterunków ruchu ==
 
+
Ze względu na pełnione funkcje posterunki ruchu dzieli się na:  
Do zadań posterunków następczych należy regulacja następstwa pociągów poprzez umożliwienie przejazdu, wtedy kiedy tor szlaku jest wolny. Posterunki następcze dzielą się na kolejne:
+
* [[posterunek następczy|posterunki następcze]], czyli służące do regulacji następstwa jazdy [[pociąg]]ów
 
+
* [[posterunek osłonny|posterunki osłonne]], czyli posterunki urządzane na [[szlak]]u w celu osłony m. in. skrzyżowania w jednym poziomie dwóch [[linia kolejowa|linii kolejowych]], [[splot torów|splotu torów]] itp<ref>§3 pkt. 3, 4 i 5 - ''Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 lipca 2005 r. w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji'', (Dz.U. z 2005 r. Nr 172, poz. 1444 z późniejszymi zmianami)</ref>.
- '''posterunek odstępowy''' do którego zadań należy regulacja ruchu pociągów mająca na celu zachowanie bezpiecznej odległości
 
 
 
- '''posterunek odgałężny''', biorący udział w zapowiadaniu pociągów<ref>zapowiadanie pociągów czyli prowadzenie ruchu kolejowego</ref>
 
 
 
- '''nastawnia dysponująca''', która zarząda ruchem kolejowym na danej stacji
 
 
 
- '''nastawnia wykonawcza''', której zadaniem jest obsługa urządzeń kolejowych dotyczących sterowania ruchem w obrębie stacji
 
 
 
Do zadań posterunków osłonnych należy osłona splotu torów, mostów zwodzonych oraz obrotowych, miejsca skrzyżowania linii tramwajowej z linią kolejową lub dwóch linii kolejowych.
 
 
 
Do zadań posterunków pomocniczych należy umożliwienie bezpiecznego wjazdu bądź wyjazdu pociągu z bocznicy. Nie są one wyposażone w semafory, a miejscami biorą udział w prowadzeniu ruchu pociągów.
 
  
 
{{Przypisy}}
 
{{Przypisy}}

Wersja z 05:59, 31 mar 2012

Posterunek ruchu - punkt eksploatacyjny na sieci kolejowej, którego zadaniem jest zapewnienie bezpiecznego i sprawnego prowadzenia ruchu kolejowego.

Podział posterunków ruchu

Ze względu na pełnione funkcje posterunki ruchu dzieli się na:

Przypisy

  1. §3 pkt. 3, 4 i 5 - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 18 lipca 2005 r. w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji, (Dz.U. z 2005 r. Nr 172, poz. 1444 z późniejszymi zmianami)