Strona główna

Z Enkol
Skocz do: nawigacja, szukaj
Witamy w Enkolu

Wolnej encyklopedii,
społecznym archiwum transportu szynowego
Mamy już 2666 stron i 3260 grafik.

Spis taboruKatalog archiwum
Wyróżnione grafikiForum Enkolu
PomocKontakt
UWAGA! KONKURS DLA EDYTORÓW ENKOLU!

Dołącz do twórców darmowego i ogólnodostępnego katalogu artykułów prasowych dotyczących transportu szynowego publikowanych w polskiej prasie hobbystycznej i fachowej. Uwaga, nagrody! Najaktywniejsi uczestnicy konkursu otrzymają od nas nagrody: prenumeratę czasopism hobbystycznych ("Stalowe Szlaki", "Świat Kolei") oraz bilety na wybrane koleje wąskotorowe w Polsce.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Kliknij tutaj.Interesujący artykuł
Urzadzenie-rotacyjne-5.jpg

Urządzenie rotacyjne

Urządzenie rotacyjne - rodzaj pojazdów szynowych (pługów rotacyjnych) zbudowanych bazie wąskotorowej lokomotywy spalinowej typu L45H w Warsztatach Naprawczych Górnośląskich Kolei Wąskotorowych na Rozbarku (dzielnica Bytomia). Zadaniem tych urządzeń było oczyszczanie toru z wysypujących się z wagonów przewożonych w nich ładunków masowych typu rudy metali nieżelaznych, kamień, węgiel, skała płona oraz odśnieżanie.


Czytaj całość i oceń | Archiwum | Zgłoś kandydaturę


Ciekawa grafika
Lxd2-370 15IV1986 fot-K-Soida.jpg
15.04.1986 - Lxd2-370 (ex 351) na szlaku Paulina - Katowice Wschodnie (okolice ul. Ludwika). Fot: K. Soida
Czy nie wiesz, że...
Katalog artykułów prasowych
Zdarzyło Ci się kiedyś czytać jakiś artykuł i nie pamiętasz w jakim czasopiśmie był? Albo w którym numerze? Niniejszy katalog (oraz wyszukiwarka) ma na celu zaradzić temu problemowi. Oczywiście najpierw musimy artykuły skatalogować. I, oczywiście, liczymy na Twoją pomoc! Masz przed sobą numer "Świata Kolei", czy "Stalowych Szlaków"? Poświęć minutkę, dodaj czytany właśnie artykuł do katalogu. Jak to zrobić? To proste. Kliknij przycisk "Dodaj artykuł do katalogu", a reszta powinna być oczywista. Jeśli jednak potrzebujesz więcej pomocy, to zajrzyj tutaj: Jak dodać artykuł do katalogu.
Archiwista poleca
TechnikaParow 1927 01 001.jpg


Niezwykle interesujące czasopismo wydawane przez Związek Zawodowy Maszynistów w celu umożliwienia jego członkom podnoszenia kompetencji i samodoskonalenia. Istna kopalnia wiedzy, uczta dla każdego pasjonata kolei w ogóle, a parowozów w szczególności! Gorąco polecamy!

Kliknij obrazek żeby przejść do artykułu

Najnowsze w archiwum


O Archiwum
Podczas wycieczki trafiłeś do opuszczonej nastawni i znalazłeś w niej plan stacji? Od sąsiada - kolejarza dostałeś walizkę starych instrukcji? Nie trzymaj ich w szufladzie! Podziel się nimi z innymi pasjonatami kolejnictwa! To właśnie tu, w Archiwum Enkolu, możesz je udostępnić całemu światu!

Chcesz dołączyć do grona archiwistów Enkolu? To proste - zarejestruj się i działaj! Nie wiesz, jak coś zrobić? Nie przejmuj się. Jeden z bardziej doświadczonych użytkowników tego serwisu z chęcią Ci pomoże.