Strona główna

Z Enkol
Skocz do: nawigacja, szukaj
Witamy w Enkolu

Wolnej encyklopedii,
społecznym archiwum transportu szynowego
Mamy już 828 haseł i 1973 grafik.

Najlepsze artykułyWyróżnione grafikiKatalog archiwum
AktualnościForum Enkolu
PomocKontakt
Interesujący artykuł
Szopienice Dwór (1985).jpg

Węzeł tramwajowy Szopienice Dwór

Linia tramwajowa z Szopienic do Mysłowic, stanowiąca początek późniejszego węzła "Szopienice Dwór" została wybudowana przez spółkę Oberschlesische Kleinbahnen und Elektrizitaetswerke A.G. w roku 1900 (odbiór miał miejsce 24/25 lipca, zaś rozpoczęcie ruchu - 31 października), stanowiąc końcowy odcinek linii z Bytomia do Mysłowic. Zastosowany rozstaw szyn był typowy dla powstającej wówczas sieci górnośląskich tramwajów i wynosił 785 mm. W kierunku Mysłowic linię wyprowadzono z obecnej ulicy Wiosny Ludów na torowisko wydzielone po jej południowej stronie, następnie ostrym prawym łukiem pod kątem niemal 90 stopni wprowadzając ją pod wiadukt linii kolejowej z Katowic do Sosnowca, a następnie dwoma odwrotnymi łukami (lewym i prawym) linia tramwajowa powraca do południowej strony jezdni. W roku 1927 rozpoczęto prace przy budowie linii łączącej Katowice z Sosnowcem o szerokości toru 1435mm, jednocześnie przebudowując na ten rozstaw linię z Katowic do Szopienic wraz z istniejącą tam zajezdnią.

Czytaj całość i oceń | Archiwum | Zgłoś kandydaturę


Ciekawa grafika
Gkw-mapa-1981.png
Linie i bocznice Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w roku 1981
Czy nie wiesz, że...


Archiwista poleca
TechnikaParow 1927 01 001.jpg


Niezwykle interesujące czasopismo wydawane przez Związek Zawodowy Maszynistów w celu umożliwienia jego członkom podnoszenia kompetencji i samodoskonalenia. Istna kopalnia wiedzy, uczta dla każdego pasjonata kolei w ogóle, a parowozów w szczególności! Gorąco polecamy!

Kliknij obrazek żeby przejść do artykułu

Najnowsze w archiwum


O Archiwum
Podczas wycieczki trafiłeś do opuszczonej nastawni i znalazłeś w niej plan stacji? Od sąsiada - kolejarza dostałeś walizkę starych instrukcji? Nie trzymaj ich w szufladzie! Podziel się nimi z innymi pasjonatami kolejnictwa! To właśnie tu, w Archiwum Enkolu, możesz je udostępnić całemu światu!

Chcesz dołączyć do grona archiwistów Enkolu? To proste - zarejestruj się i działaj! Nie wiesz, jak coś zrobić? Nie przejmuj się. Jeden z bardziej doświadczonych użytkowników tego serwisu z chęcią Ci pomoże.