FAUR

Z Enkol
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Produkt fabryki FAUR - wagon motorowy typu A20D-P (na PKP oznaczony jako MBxd2) na stacji Robaczyn Śmigielskiej Kolei Dojazdowej w malowaniu SKPL

FAUR – rumuńskie zakłady mechaniczne i metalowe w Bukareszcie produkujące m.in. tabor kolejowy. Producent m.in. lokomotyw spalinowych używanych głównie w krajach byłego RWPG. Do najbardziej rozpowszechnionych należą jeżdżące na kolejach DR BR119 (obecnie na DBAG jako BR229), oraz wąskotorowe typów L18H, L30H, L35H i L45H. W Polsce tabor wyprodukowany przez zakłady FAUR jest reprezentowany przez m.in. wąskotorowe lokomotywy spalinowe typu L45H (oznaczenie PKP Lxd2) i L30H (oznaczenie PKP Lyd2), a także normalnotorowe lokomotywy spalinowe serii SP32, w latach 80. używane również były na PKP lokomotywy SP49 będące pierwowzorem SP32. Zakłady przemysłowe na terenie Polski eksploatowały i eksploatują do dzisiaj także pojedyncze sztuki innych lokomotyw m.in. typów LDH18, LDH29, LDH45, LDH70, LDE125, i inne. FAUR produkował także spalinowe zespoły trakcyjne typu A20D-P, które składały się z osobnych wagonów silnikowych oznaczonych na PKP serią MBxd2, oraz wagonów osobowych oznaczonych na PKP serią Bxhpi. Zakłady FAUR powstały w 1921 roku pod nazwą "Malaxa", potem zmienioną na "23 August".

Produkowany tabor[edytuj]

Parowozy wąskotorowe

  • ...

Wąskotorowe lokomotywy spalinowe

Normalnotorowe lokomotywy spalinowe

Wąskotorowe wagony motorowe

Lista fabryczna w opracowaniu

Linki zewnętrzne[edytuj]Ta strona zawiera treści z Wikipedii. Oryginalny artykuł był umieszczony pod nazwą FAUR. Lista autorów jest dostępna w historii strony. Tekst z Wikipedii jest udostępniony na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.