Rollbock: Różnice pomiędzy wersjami

Z Enkol
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzono nową stronę "Specjalny wagon wagon wąskotorowy, przeznaczony do transportu wagonu normalnotorowego na linii wąskotorowej bez konieczności przeładunku przewożonych towarów. Ma p...")
 
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
Specjalny wagon wagon wąskotorowy, przeznaczony do transportu wagonu normalnotorowego na linii wąskotorowej bez konieczności przeładunku przewożonych towarów. Ma postać dwu lub trzy osiowego wózka, podstawianego pod oś wagonu normalnotorowego, z ruchomymi widłami mocującymi oś przewożonego wagonu. W Polsce były używane na Górnośląskiej KD ( do 1945 ), Pomorskich KD, Kujawskich KD, Śmigielskiej KD, Średzkiej KD, Wieluńskiej KD.
+
Specjalny wagon wagon wąskotorowy, przeznaczony do transportu wagonu normalnotorowego na linii wąskotorowej bez konieczności przeładunku przewożonych towarów. Ma postać dwu lub trzy osiowego wózka, podstawianego pod oś wagonu normalnotorowego, z ruchomymi widłami mocującymi oś przewożonego wagonu. W Polsce były używane na Górnośląskiej KD ( przypuszczalnie do 1945, następnie przekazane do [[Huta "Florian" w Świętochłowicach|Huty "Florian"]] ), Pomorskich KD, Kujawskich KD, Śmigielskiej KD, Średzkiej KD oraz jako wagony gospodarcze na Wieluńskiej KD.
  
Zachowały się 2 egzemplarze w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, 2 egzemplarze w Warsztatach GKW na Rozbarku oraz 6 egzemplarzy w Gryficach. Na terenie Stacji zabytkowej w Rudach znajdują sie 2 egzemplarze pochodzące z jednej z czeskich kolei wąskotorowych.
+
Zachowały się 2 egzemplarze w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, 2 egzemplarze w Warsztatach [[Górnośląskie Koleje Wąskotorowe|GKW]] na Rozbarku oraz 6 egzemplarzy w Gryficach. Na terenie Stacji zabytkowej w Rudach znajdują się 2 egzemplarze pochodzące z jednej z czeskich kolei wąskotorowych.
 +
 
 +
==Zobacz także==
 +
 
 +
[[Wagon transporter]]

Aktualna wersja na dzień 17:27, 18 kwi 2018

Specjalny wagon wagon wąskotorowy, przeznaczony do transportu wagonu normalnotorowego na linii wąskotorowej bez konieczności przeładunku przewożonych towarów. Ma postać dwu lub trzy osiowego wózka, podstawianego pod oś wagonu normalnotorowego, z ruchomymi widłami mocującymi oś przewożonego wagonu. W Polsce były używane na Górnośląskiej KD ( przypuszczalnie do 1945, następnie przekazane do Huty "Florian" ), Pomorskich KD, Kujawskich KD, Śmigielskiej KD, Średzkiej KD oraz jako wagony gospodarcze na Wieluńskiej KD.

Zachowały się 2 egzemplarze w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, 2 egzemplarze w Warsztatach GKW na Rozbarku oraz 6 egzemplarzy w Gryficach. Na terenie Stacji zabytkowej w Rudach znajdują się 2 egzemplarze pochodzące z jednej z czeskich kolei wąskotorowych.

Zobacz także[edytuj]

Wagon transporter