Enkol:Aktualności

Z Enkol
Wersja z dnia 15:48, 19 maj 2012 autorstwa Paweł Niemczuk (dyskusja | edycje) (Wycofano edycje użytkownika 212.227.18.8 (dyskusja). Autor przywróconej wersji to Paweł Niemczuk.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

13-03-2012

Utworzono [[Archiwum:Katalog|Archiwum Enkolu - repozytorium, w którym każdy może umieścić znajdujące się w jego zbiorach kolejowe dokumenty - instrukcje, plany, schematy, mapy itd. Zapraszamy!

10-03-2012

Od dzisiejszego dnia istnieje możliwość dodawania linków interwiki do różnych wersji językowych Wikipedii. Obecnie działają linki do m. in. do polskiej, angielskiej i niemieckiej Wikipedii.
Jeśli np. w polskiej Wikipedii znajduje się odpowiednik artykułu w Enkolu, to możesz dodać do artykułu na Enkolu link interwiki prowadzący do jego odpowiednika w Wikipedii - pojawi się on w sidebarze (menu) po lewej stronie ekranu w sekcji "W Wikipedii".
Jeśli chcesz by pojawiła się możliwość dodawania interwiki do jakiejś innej wersji językowej Wikipedii, to skontaktuj się w tej sprawie z którymś z administratorów.

Istnieje także możliwość wstawiania linków wewnętrznych do artykułów na wspomnianych wyżej wersjach językowych Wikipedii.

26-02-2012

Dodano dwa nowe szablony. Jeden z nich ułatwia kolorowanie tekstu , a drugi kolorowania tła, co może być szczególnie przydatne w tabelach zawierających zestawienie taboru. W opisach szablonów są zawarte tabele z kodami kolorów, zarówno heksadecymalnymi, jak i dziesiątkowymi oraz słownymi. W przypadku korzystania z kodów liczbowych należy pamiętać o usunięciu spacji spomiędzy grup cyfr oraz dodaniu znaku # przed kodem heksadecymalnym.

Więcej informacji można znaleźć tutaj:


Kolejnym interesującym szablonem jest szablon Legenda umożliwiający łatwe tworzenie estetycznych opisów np. do kolorowanych tabel czy zestawień.

Szczegóły można znaleźć tutaj: Szablon:Legenda

13-02-2012

Zamieszczanie plików z Wikimedia Commons

Od dnia dzisiejszego pliki znajdujące się na Wikimedia Commons można umieszczać bezpośrednio w artykułach publikowanych w Enkolu. Wywołanie pliku z Commons odbywa się dokładnie tak samo, jak pliku znajdującego się bezpośrednio w naszym serwisie, tj:

[[Plik:Nazwa_pliku_na_commons|parametry]]

W przypadku gdy w Enkolu i w Commons istnieją pliki o identycznych nazwach, w artykule ukaże się plik przesłany na Enkol (system najpierw sprawdza, czy plik jest na Enkolu - jeśli tak - wywołuje go, jeśli nie - wywołuje plik z Commons).

Podsumowując - jeśli znajdziesz interesujący Cię plik na Commons, nie musisz go już przesyłać na Enkol.

Dyskusja nad ustaleniem zasad usuwania kont użytkowników

Rozpoczęto dyskusję na temat ustalenia zasad usuwania kont użytkowników.

Dyskusja znajduje się tutaj

12-02-2012

Uruchomiono zabezpieczenie antyspamowe (tzw. CAPTCHA) mające na celu ograniczenie aktywności botów spamujących na Enkolu. Dotychczas każdego dnia w serwisie rejestrowało się kilka botów, które następnie zaśmiecały go reklamą wiagry i innymi cudami.

Działanie zabezpieczenia polega na tym, że wykonanie niżej wymienionych czynności wymaga rozwiązania prostego zadania matematycznego (np. 7 - 4 = ?) i wpisania jego wyniku w odpowiednie okienko (CAPTCHA).

Czynności wymagające wpisania CAPTCHA:

  1. utworzenie konta
  2. utworzenie artykułu przez anonimowego (niezarejestrowanego) użytkownika
  3. utworzenie artykułu przez zarejestrowanego użytkownika nieposiadającego co najmniej uprawnień redaktora
  4. zapisanie edycji dokonanej przez anonimowego (niezarejestrowanego) użytkownika
  5. zapisanie edycji dokonanej przez zarejestrowanego użytkownika nieposiadającego co najmniej uprawnień redaktora


Zabezpieczenie jest aktualnie w fazie testów - niewykluczone, że w przyszłości zmienią się (w pewnym stopniu) zasady jego działania.


Więcej informacji na ten temat znajduje się ***tutaj***.

11-02-2012

Dodano szablon umożliwiający rozbudowę podpisu użytkownika wstawianego na stronach dyskusji artykułów i użytkowników po dodaniu czterech tyld ~~~~.

Zmodyfikowany podpis, prócz linka do strony użytkownika, zawiera także linki do jego strony dyskusji, stron ukazujących jego edycje, uprawnienia itd. Zachęcamy do stosowania nowego, rozbudowanego podpisu - ułatwia on codzienną pracę oraz kontakt z innymi użytkownikami.

Tutaj znajduje się instrukcja mówiąca, jak rozbudować swój podpis.

27-12-2011

Mimo braku wpisów przez przeszło trzy miesiące w naszym serwisie cały czas coś się dzieje. Dwa główne "fronty" to:

  • tworzenie artykułów poświęconych obowiązującemu w Polsce prawu regulującemu działalność kolei. Z aktualnym stanem prac można się zapoznać przeglądając kategorię "Prawo kolejowe"
  • powstaje "Słowniczek", czyli zestaw haseł zawierających polską wersję oraz tłumaczenie danego terminu na podstawowe języki UIC tzn. francuski, niemiecki i angielski. Hasła te są również zalążkami - w przyszłości planowane jest uzupełnienie ich treści, tak, aby prócz tłumaczeń, zawierały także pełny opis po polsku.
  • unowocześniliśmy nasze logo - szyna stała się bardziej kolorowa i bardziej normatywna :)

02-09-2011

Artykuł o Pleszewskiej Kolei Lokalnej został uhonorowany wyróżnieniem "Artykuł na medal". Artykuł ten został od podstaw stworzony przez użytkowników serwisu Enkol, zawiera dużo szczegółowych informacji oraz sporo ilustracji. Te czynniki spowodowały, że nasza niewielka społeczność postanowiła przyznać artykułowi (a przy okazji jego Autorom) to skromne wyróżnienie.

09-08-2011

Artykuł o Pleszewskiej Kolei Lokalnej został nominowany do Artykułu na medal. Jest to pierwszy tak duży i wyczerpujący artykuł, który od A do Z powstał w naszym serwisie i pierwszy nominowany do tego wyróżnienia.
Zapraszamy do udziału w dyskusji i głosowaniu!

Przy okazji chcemy zwrócić uwagę na fakt, że brak nowych wpisów w "Aktualnościach" bynajmniej nie oznacza, że nic się nie dzieje. Wręcz przeciwnie! Dzieje się sporo - powstają nowe szablony, pliki pomocy, powstają nowe artykuły, rozwijane są już te istniejące, dołączają też nowi użytkownicy, a ci dotychczasowi, którzy aktywnie biorą udział w działalności portalu uzyskują uprawnienia redaktorów lub administratorów.

10-07-2011

  • Powstał nasz własny dział pomocy - nie jest jeszcze kompletny, ale najważniejsze informacje już są!
  • Poprawiliśmy sposób dodawania licencji do przesyłanych na Enkol grafik - teraz licencję można wybrać od razu na stronie przesyłania grafiki.
  • Powstały kolejne pożyteczne infoboksy ułatwiające budowanie artykułów o taborze kolejowym i kolejach wąskotorowych.

18-06-2011

Zainstalowano intuicyjny edytor graficzny (WYSIWYG) umożliwiający łatwą edycję artykułów bez biegłej znajomości WikiKodu. Edytor umożliwia wstawianie linków wewnętrznych i zewnętrznych, formatowanie tekstu, wstawianie tabel, tagów, odwołań do szablonów oraz edycję szablonów.

Aby skorzystać z edytora należy po otwarciu artykułu w trybie edycji kliknąć na link "Rich Editor" (wtedy edytor otworzy się w istniejącym oknie) lub na link "Otwórz Rich Editor w nowym oknie" (jak łatwo się domyślić edytor otworzy się wówczas w nowym oknie).

Edytor umożliwia również łatwe poruszanie się po drzewie kategorii i dodawanie edytowanych artykułów do istniejących kategorii. Możliwe jest również tworzenie nowych kategorii.

17-06-2011

Dodano nowe artykuły do działu Pomoc. Zapoznaj się z nimi i wyraź swoją opinię albo popraw jeśli uważasz, że potrafisz. Kliknij tutaj!

16-06-2011

Drzewo katalogowe - Głosujemy taborową część drzewa katalogowego - Weż udział!

15-06-2011

Zainstalowano dodatek HotCat pozwalający na szybkie dodawanie artykułów do kategorii i szybkie poruszanie się w ich strukturze.

11-06-2011

Ustalenie drzewa (struktury) kategorii

Korzystając z tego, że mamy zaledwie kilkanaście artykułów powinniśmy ustalić za wczasu strukturę kategorii, żeby później nie było chaosu, jak na Wikipedii. Dlatego zapraszamy do dyskusji. Dyskusja toczy się TUTAJ

Nowy adres internetowy

Encyklopediakolejowa.pl to fajny adres. Ale niepraktyczny! (przynajmniej moim zdaniem :)Przyp. Paweł Niemczuk Dlatego mamy nowy, krótszy adres: Enkol.pl. Dotychczasowy, Encyklopediakolejowa.pl, działa nadal. Co o nim sądzisz? Wyraź swoją opinię!

Nowe szablony

Phinek wygładził infobox stowarzyszenia i lokomotywy, Ptr wyszykował infobox kolei wąskotorowej, fundacji i zespołu trakcyjnego, Paweł Niemczuk wypichcił szablony licencji i infobox dla plików. Warto zapoznać się z ich aktualną listą lub zajrzeć do Działu Technicznego i sprawdzić, co nowego dyskusji o infoboksach.