Pomoc:Linki

Z Enkol
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Co zrogbić gdy chcemy w artykule umieścić linki do innych artykułów (linki wewnętrzne) albo linki do innych stron internetowych (linki zewnętrzne)? Choć na pierwszy rzut oka wydaje się czarną magią, w rzeczywistości jest bardzo proste. Oto krótki poradnik:

Linki wewnętrzne

Aby wstawić do artykułu link wewnętrzny (czyli link do innego artykułu należy linkowany fragment tekstu ująć w dwa nawiasy kwadratowe ( [[ ]] ) .

Np. chcemy w zdaniu Stoi na stacji lokomotywa. wstawić link do słowa lokomotywa, a w zdaniu Wls150 to popularna lokomotywa wąskotorowa link do Wls150. Zrobimy to w ten sposób:

Stoi na stacji [[lokomotywa]].

[[Wls150]] to popularna lokomotywa wąskotorowa.

Efekt:

Stoi na stacji lokomotywa

Wls150 to popularna lokomotywa wąskotorowa.

Link w przykładzie pierwszym jest czerwony, bo prowdzi do nieistniejącego artykułu. Kliknięcie na niego spowoduje otwarcie strony z zachętą do jego utworzenia. Trzeba pamiętać żeby wyrażenie będące linkiem umieszczone w podwójnym nawiasie kwadratowym było dokładnie takie samo, jak nazwa artykułu, do którego link ma prowadzić. Należy pamiętac o tym, że pierwsza litera nazwy artykułu jest zawsze duża. W przeciwnym razie link nie będzie działał i będzie czerwony.

Link w przykładzie drugim jest niebieski, bo prowadzi do artykułu istniejącego. Kliknięcie na niego spowoduje otwarcie strony z artykułem, do którego dany link prowadzi.

A co zrobić jeśil chcemy, żeby tekst odnośnika był inny, niż nazwa linkowanego artykułu? Należy po nazwie artykułu umieścić znak pionowej kreski (ang. pipe).

Przykład:

Chcemy podlinkować do artykułu lokomotywa słowo lokomotyw w tym zdaniu Nasza kolej wąskotorowa posiada pięć lokomotyw. Osiągniemy to w następujący sposób:

Nasza kolej wąskotorowa posiada pięć [[lokomotywa|lokomotyw]].

Efekt:

Nasza kolej wąskotorowa posiada pięć lokomotyw.

Jak widać, choć linkujemy do artykułu lokomotywa, to w treści wyświetla się słowo lokomotyw.



Linki zewnętrzne

Aby uzyskać efekt pisma pochylonego należy właściwy jego fragment otoczyć dwoma apostrofami (''), o tak:


To jest ''tekst napisany pismem pochylonym'', a ten już zwyczajnym.


Efekt:


To jest tekst napisany pismem pochylonym, a ten już zwyczajnym.



Pismo pochylone i pogrubione jednocześnie

Aby uzyskać efekt pisma pogrubionego i pochylonego jednocześnie należy właściwy jego fragment otoczyć pięcioma apostrofami ('''''), o tak:


To jest '''''tekst napisany pismem pogrubionym i pochylonym jednocześnie''''', a ten już zwyczajnym.


Efekt:


To jest tekst napisany pismem pogrubionym i pochylonym jednocześnie, a ten już zwyczajnym.